| OnaOnna a întrebat:

In curand vine teza la matematica :-s si imi este foarte frica (sunt in clasa 6-a) sun foaaaarte stresata si nu stiu cum sa ma linistesc...Eu urasc matematica, nu am note sub 8 dar semestrul trecut am luat 5 in teza :-s. Cum pot sa ma linistesc, caci din cauza emotiilor nu o sa mai imi amintesc nimic!

Răspuns Câştigător
| hecamefrommetalland a răspuns:

Nu te stresa, eu de exemplu nu m-am stresat semestrul 1 al clasei a șasea și am luat 10 în teză, apoi m-am stresat și am luat 7. Încearcă să înveți cât mai mult și imaginează-ți cum primești foaia de teză pe care e scris un mare 10, imaginează-ți cum iei zece, cum ești felicitată, cum le spui asta părinților(le spui cu ai luat 10).
PS:Succes la teză!

4 răspunsuri:
| Merilynne a răspuns:

Daca stii tot ce s-a predat la mate si stii sa faci si probleme nu ai de ce sa fi stresata. Gandeste-te ca profa nu o sa dea la teza ceva ce nu a lucrat cu voi in clasa, si nici nu o s adea subiecte de olimpiada.
Hai ca teza e usoara, nu ai de ce sa te temi, oricum, traieste cu gandul ca nu ti se termina viata daca iei o nota mica.

| RainbowAndra a răspuns:

Pe langa se au spus deja cei care ti-au raspuns adineaori, te sfatuiesc sa iti faci un fel de model de teza cu 1-2 exercitii din fiecare tip si sa te cronometrezi. Axeaza-te pe ceea ce nu stii, n-are rost sa pierzi vremea cu exercitii usoare. Pana la teza poti sa-l mai intrebi pe profesor ce n-ai inteles sau poate te ajuta un coleg de clasa. Pai bafta atunci si nu te mai stresa, stiu din proprie experienta, uneori din cauza asta gresesti la ce e mai usor. La teza sa faci prima data exercitiile mai usoare, exercitiile care iti dau batai de cap lasa-le la final happy

| ErickEmil a răspuns:

Invata, daca inveti, stii, in loc sa te plangi pe TPU, ia culegerea de matematica si fa toate exercitiile care nu le-ai facut la teme sau in clasa, sa vezi dupa ce usoara iti va parea teza.