| TePupPA a întrebat:

Marti dimineata m-am trezit cu gatul putin umflat in ambele parti dupa urechi si aveam o stare de de ameteala. Am fost la medic crezand ca am oreion dar mi-a zis sa revin joi pentru ca nu si-a dat seama. Ieri cand am fost a zis ca nu e oreion dar nu stiu ce sa cred. am gatul putin umflat si acum si aceeasi stare de ameteala. Mentionez ca am avut oreion pe la vreo 2-3 ani (acum am 18). Nu am avut nici febra sau alte simptome decat gatul putin umflat si starea aceea. Voi ce credeti ca e? Pe reteta mi-a scris la diagnostic faringo(nu stiu ce). FUNDA :d

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| iulian1302 a răspuns:

Buna. Ceea ce scrie la diagnostic banuiesc ca e faringoamigdalita. Daca este asa ar trebui ( conform simptomatologiei care indica aceasta boala) sa te doara gatul. Iti recomand totusi sa mergi la un consult ORL pentru ca un medic specialist ORL isi va da seama de la primul consult ce este si astfel iti va pune un diagnostic corect si iti va da un tratament pentru ceea ce suferi tu. Nu te sfatuiesc sa ei tratamentul indicat de primul medic care nu a fost in stare sa iti puna un diagnostic de la primul consult deoarece exista posibilitatea sa nu ai faringoamigdalita si atunci iei medicamentele aiurea(din aceasta cauza ti-am zis sa ajungi cat mai repede posibil la un consult ORL). Sper ca ti-am fost de folos. Multa sanatate!

| StefanAdrian911 a răspuns:

Posibil sa fii baut ceva rece, iar gatul s-a inflamat.
Acel Faringo, este FaringoSept, ajuta la neinflamarea sau dezinflamarea zonei.
Nu trebuie sa te ingrijorezi, incearca doar sa bei apa mai usor rece.