| biencutza_7855 a întrebat:

Marti ma duc la denstist. si sincera sa fiu mi-e cam frica. mai ales de aparatul ala care bazaie. Ceva sfaturi? Am fost la dentist acum o luna si nu mi-a fost frica, dar de fiecare data imi fac griji? Ceva sfaturi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Kitty a răspuns:

Nu te mai stresa atata, nu-ti mai face griji ca n-ai de ce, mai ales daca nu au probleme chiar asa de mari( asta nu ai precizat...), dar oricum va fi ok. Si mie imi era frica si nici nu voiam sa ma duc, dar imi facea mama programare fara sa stiu si imi zicea cu o zi inainte sa ma duc, iar cand auzeam... iti dai seama ca n-aveam de ales. Sa sti ca cu timpul m-am obisnuit, ba chiar la un moment dat ma acomodasem asa de mult incat imi facea placere sa merg la dentist(cu exceptia faptului ca trebuia sa ma trezesc devreme) si mi-a parut rau cand mi-a zis sa revin peste un an, deci terminasem tot ce se putea lucra. In final, ce pot sa-ti spun este ca nu-i asa groaznic si gandeste-te ca o sa ai o dantura mai frumoasa, cred ca iti doresti asta nu?

3 răspunsuri:
| ♥.Sagemix a răspuns:

Pai. sa nu `ti mai fie frica si sa nu o mai vezi ca pe o tortura, ci ca pe un act pentru sanatatea ta. Aparatu' ala care bazaie iti face bine. laughing
plus ca ai spus ca de fiecare data a fost bine, numai ca ti-ai facut griji inutile. Tu singurica ai spus`o, nu mai ai nevoie de sfaturi!

| Alexandra9647 a răspuns:

Sa incerci sa te convingi singura ca totul va fi bine e o modalitate, aceste tactici psihologice functioneaza in general, crede-ma. Dar ai mai putea, daca ti-e asa frica, sa rogi dentista respectiva sa-ti faca o anestezie mica daca nu ti-e frica de ace. E foarte in regula, eu nu las dentistii sa se apropie de gura mea fara anestezie.

| XxAndreutzaXx a răspuns:

Gandeste-te la ceva care iti place si o sa uiti de aparatul ala.