| anonim_4396 a întrebat:

Salut, mereu dupa ce beau Cola imi vine sa dorm nu inteleg, cofeina ar trebui sa te trezeasca sau sa te adoarma?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Bei prea mult. Sunt semne care indica suprasolicitarea ficatului. Las-o incolo de Cola.

| minrest a răspuns:

Iti solicita foarte mult ficatul sau inima. Nu ar trebui sa consumi nimic cu cofeina.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Esti pe invers si nu stiai cum sa recunosti!?winking laughing

| anonim_4396 explică (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Vrei să fii amuzant și nu știi cum să faci?

| xerxes1 a răspuns:

Iti suprasolicita ficatul.
Coca Cola se numără pe lista neagră a sucurilor nocive pentru organism pentru faptul că are un conţinut foarte mare de zahăr. O doză de Cola de 0, 35 litri conţine 39 g sau 10 linguriţe de zahăr alb rafinat.
http://www.descopera.ro/stiinta/9501212-zaharul-toxina-care-ne-poate-ucide

| peperonies a răspuns:

In timp ce cofeina ar trebui sa te trezeasca ti se face somn deoarece dupa ce bei canatitati mari de zahar iti creste glicemia, corpul secreta insulina ca sa iti scada glicemia si ajungi putin hipoglicemic de unde vine si starea de somnolenta/oboseala. o sa observi ca nu ti se face instant somn, dureaza 10-20 de minute.

| Dalmore a răspuns:

Eu patesc sa ma adoarma cafeaua daca ma trezesc odihnita.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mai sanatos e sa bei o cafea.
Cola are o reactie ciudata in cazul tau, posibil ai baut-o pe stomacul gol, l-a gaurit putin si ti-a consumat toate resursele sa se vindece.