| NoOne18 a întrebat:

Buna, am o problema, am 22 de ani si beau 3 energizante pe zi, plus cola plus o cafea din cand in cand. Desi consum atatea chestii, tot am stari de somn si nu sunt in stare sa stau 10-12 ore treaza. Daca nu consum atatea, nu mai fac nimic, starile de somn si moleseala sunt si mai si. Totusi dorm pe zi 8 ore si nu inteleg ce am de imi vine sa dorm incontinuu, nu mai reusesc sa fac treaba pe care o am zi de zi.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Probabil ca ficatul tau este atat de afectat, ca acum functioneaza haotic, dar curand vei colapsa, fiindca ceea ce consumi nu-i deloc sanatos.
Te sfatuiesc sa iei in serios sanatatea si sa nu-ti mai bati joc de ea, ca nu-i normals a bei nici macar 1 energizant pe saptamana, nu mai spusn de combinatia cu cafea si cola.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Un set de analize te-ar putea ajuta. S-ar putea sa ai o lipsa de vitamine.
Conteaza si programul de somn, daca te culci foarte tarziu si dormi mult spre amiaza, e normal sa fii obosita toata ziua. Orele importante de somn sunt undeva intre orele 1 si 5 noaptea. Daca nu dormi atunci, nu prea te mai odihnesti complet.

| Frank51 a răspuns:

Corpul face rezistență la orice fel de aliment consumat constant. Schimbările drastice au efecte secundare, trebuie schimbat încet stilul de viață, pe parcursul a câteva luni.

| SingleForOne a răspuns:

Nu vei putea niciodată să combați stările de somn cu energizante, cola, cafea, și alte minuni. Cafeaua poate fi benefică în anumite cazuri, și consumată în cantități moderate, dar nu te rezolvă prea mult. Trebuie să faci o întâlnire la un doctor, spui ce te doare, mai ei niste vitamine, fructe, legume, faci puțin sport, citești, te culci regulat. Trebuie să faci exerciții de atenție.

| JOHNtheADVISOR a răspuns:

Organismul s-a obișnuit cu aceste substanțe de aceea nu mai au nici un efect, însă ar fi mai bine pentru sănătatea ta să renunți de tot la asemenea produse sau măcar să micșorezi și rărești doza.La ce oră te pui la somn? În ce constă hrana ta zilnică?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Https://www.medlife.ro/......exces.html

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te confrunți cu o oboseala cronica cauzata de,, n " multifactori:

-Pot fi datorate deficitului de fier;
-stresului cronic;

- a unor tulburări de tiroida ( cred ca aceasta este cauza principala, vizitează un endocrinolog

-Deficit de minerale, vitamine în organism;

- depresie;
-Anxietate;

Boli autoimune, diabet, lupus eritematos, rinita alergica.

Include în alimentația frecvent spanac, ficat de porc sfecla roșie și peste ca să excluzi anemia.

Schimbați stilul vieții ca să excluzi depresia și anxietatea. Consuma alimente ce conțin bacterii probiotice, acestea ajuta în depresie și anxietate. Alimentele sunt :

-Kefirul;
- varza murata;
- unele tipuri de branza;
- castraveți murați ( nu cei din comert);
-măsline în saramură;
- iaurtul;

- ciocolata neagra, și laptele bătut.

Te va ajuta mult dacă adopți alimentația specificata de mine. Pe lângă acestea fa și exerciții fizice regulate.

Sănătate.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Limitează din acele 3 energizante într-un fel sau altul, altfel iti va provoca probleme serioase pe termen îndelungat.

| AcelasiDarNuMereu a răspuns:

Dupa parerea mea, ti-ai obisnuit organismul cu o cantitate mare de zilnica de cofeina si efectiv acum nu prea isi mai face efectul in corp pentru ca ai ajuns la o doza mare. Baga bine de seama sa nu faci prostia sa ridici cantitatea, degeaba ai 22 de ani ca iti poate ‘pusca’ inima, asculta bine ce-ti spun.

| AntonioCovaciu a răspuns:

Deficienta de vitamina C sau D, care e dieta ta înafara de băuturi bogate in cofeină?

| NoOne18 explică (pentru AntonioCovaciu):

Consum dulciuri, putin din toate la mancare carne, lactate legume etc.Eu am inceput sa consum cofeina dupa liceu, inainte nu consumam deloc, nici cola.Si tot aveam stari de moleseala, zici ca eram leguma.Cum mergeam la liceu, dupa o zi de liceu furam imediat vreo 3 ore de somn pe putin.Asa m-am nascut.