| ReflexxD a întrebat:

Mi-a aparut un puroi pe degetul aratator, si ma doare tot degetu', ce sa fac ca sa imi dispara sau sa nu mai simt durerea? Funda, cel mai bun raspuns.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Vlad_Vladut_1997 a răspuns:

Si mie se intampla asta mereu si se face de la colturile netaiate.asteapta sa se coaca puroiul si incerci sa il torci ca pe un cos si daca vezi ca nu merge ii faci loc cu un ac de cusut dar mai intai il sterilizezi(adica il fierbi in apa calda). eu asa fac mereu.asteapta sa ti se coaca puroiul adica sa ti se faca galben

Răspuns utilizator avertizat
3 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Ai panarițiu, trebuie să deschizi ca să scoți puroiul, cureți foarte bine și trebuie să schimbi pansamentul la 24 de ore.
Pa, pa.

| katy a răspuns:

Sparge-l sa scoti mizeria si pune niste apa oxigenata ca sa dezinfectezi sau spirt daca suporti sa doara cateva secunde si iti v-a trece