| Cosminovici18 a întrebat:

Mi-a pocnit o petarda in mana si pe moment mi s-a infundat urechea nu am surzit dar credeti ca am patit ceva? vreau raspunsuri serioase si nu in bataie de joc raspunsurile serioase primesc funda+vot iar celelalte in bataie de joc nu vor primi nimic

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| deutza254 a răspuns:

Buna! Nu cred ca e ceva grav te asigur ca nu e nimic serios de care sa te ingrijorezi, doar te`ai speriat iar infundatul urechii se mai produce de la zgomote puternice stiu asta pentru ca si mie mi s`a intamplat! Deci nu iti face grijiwinking

15 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ar fi bine sa te vada un ORL-ist de urgenta. Daca ti s-a rupt timpanul, in primele 24-36 de ore se poate face o plastie simpla si foarte eficienta, care ulterior nu se mai poate folosi.

| noktambul a răspuns:

Ti-a fost afectat timpanul, din cauza unde-i de soc prea apropiata. Daca nu iti trec problemele in 2-3 zile dupa ce ai simtit scantei in cap, du-te la un cabinet ORL.

| Cosminovici18 explică:

Multumesc...toti primiti funda si cum ziceti voi daca peste o saptamana 2 sau cateva zile am ceva ma voi duce la un medic orl iar daca nu inseamna ca nu am nimic oricum va multumesc foarte mult pentru raspunsuri si primiti toti funda+vot o sa va raman dator pentru raspunsuri mai ales cei care le s-au mai intamplat chestia asta care mi s-a intamplat si mie deci foarte mult o sa apreciez si o sa le raman dator celor care le s-au mai intamplat cu adevarat sa nu minta ca aaa dar mi s-a intamplat si mie si dupa aia sa le raman dator...

| Foca a răspuns:

Poate sa ti se fi infundat urechea din cauza faptului ca explozia a fost aproape de tine iar sunetul s-a auzit mult mai tare. Stai linistit ca o sa fie bine nu ai de ce sa iti faci griji si per sa imi dai funda sanatate happy

| pure9 a răspuns:

Poate sa ti se fi infundat urechea din cauza faptului ca explozia a fost aproape de tine iar sunetul s-a auzit mult mai tare. nu cred ca ai ceva serios. dar totusi daca urechea incepe sa te doara eu zic sa mergi la un medic. succes

| marya a răspuns:

Nu am mai auzit de asa ceva.Ar trebui sa te duci la medic ca sa nu fie ceva mai graf.Mult noroc!

| Necunoscutu_9289 a răspuns:

Nu ai patit nimic era normal sa ramai pe moment cu acea senzatie de la pocnitura dar o sa fii ok tongue

| ionutk9 a răspuns:

Prietene trebuie sa mergi la un medic doar el iti poate spune daca esti ok sau nu si nu e la misto

| andra4u a răspuns:

Mi s-a intamplat si mie.Nu,nu e nimic grav, dupa o zi, maxim doua o sa iti treaca.

| motanelu03 a răspuns:

Salut! si mie mis-a intamplat la fel ce credeti ca am?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, iti poate afecta auzul pe termen lung

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu o sa fie nimic grav o sa iti treaca dupa 2 zile.
dar cel mai bine mergi la ORL.

| Anonim134 a răspuns:

Nu stiu ce sa zic... dar cel mai bine consulta un doctorhappy ca sa nu fie ceva gravhappy

funda?batting eyelashes

| xMădă a răspuns:

Am mai auzit de cazuri asemanatoare.Eu te sfatuiesc sa te duci la medic sa te consulte ca nu cumva sa se infectat acea ureche si sa iti dea reteta.Stiu ca in astfel de cazuri sunt bune Augumentin si oicaturile de urechi Otocalm.
Sper ca te-am ajutat.Insanatosire grabnica!

| Andux a răspuns:

Nu cred ca ai patit nimic happy Iti va trece peste cateva saptamani din cate stiu; x