| SanduGabriel a întrebat:

Buna sunt balbait cand vorbesc vorbesc sacadat si sunt stresat si imi stau cuvintele in gura si nu pot sa le spun ma stresez sa le spun ma puteti ajuta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| adinaciosescu a răspuns:

Incearca sa ai incredere in tine in primul rand. Apoi incearca sa-ti stapanesti emotiile.In ultimul rand sa nu-ti pese de criticile celor din jur ...si mai poti exersa in oglinda, vorbind cu un prieten imaginar.Dar in primul rand trebuie sa ai incredere in propia-ti persoana.

| xXdoareuXx a răspuns:

Poate e din cauza timiditati...de ex o colega de-a mea cand trebuie sa citesca in fata clasei respira foarte des si se inroseste la fata

| andreyy96 a răspuns:

De fel te balbai atunci cand te grabeti sa emiti ceva, vorbitu sacadat ar putea fi din cauza timiditatii, nesigurantei...

| SanduGabriel explică (pentru andreyy96):

Nu sti ceva ca sa imi treaca sa vorbesc si eu normal? Te Rog poti sa-mi spui?

| andreyy96 a răspuns (pentru SanduGabriel):

Pai cand vorbesti cu cineva ar trebui sa fi sigur pe ceea ce vrei sa zici si sa nu te grabesti, deoarece atunci cand te grabesti pentru a spune ceva te balbai

| Conner a răspuns:

Fa exerciti de dictie cere ajutor

| SanduGabriel explică:

Si cand zic un cuvant raman fara aer si ma fortez respiratia