| anonim_4396 a întrebat:

Salut, mi-ati putea spune ce as putea sa mananc dupa un antrenament de slabit sau dupa atrenament de facut forta?

As vrea sa stiu ce trebuie sa mananc inainte, dupa ci si in celalalte zile. Va rog daca ma puteti ajuta lasati un comentariu. happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| jwatson a răspuns:

Antrenamentul de slabit? Banuiesc ca vorbesti de antrenamentul aerob, iar cel de forta e anaerob (cu greutati).
Trebuie sa mananci inainte cu cca 2 ore inainte de antrenament. Daca o faci mai devreme energia se va orienta spre digestie, astfel neputand da randament maxim la antrenament. Ce sa mananci? Proteine si carbohidrati. Proteinele se gasesc in carne, produse lactate si oua. Carbohidratii in paine, orez, cereale, prajituri (pe cele din urma nu le recomand). Poti manca de exemplu niste orez cu peste inainte, sau cu orice fel de carne. Inainte cu o jumatate de ora poti baga un fruct (bananele au multa fructoza, iti dau energie mai multa).
Dupa antrenament poti baga imediat niste carbohidrati (de preferat fructe) dau cel mai simplu un shake cu carbo si proteine. Nu sta mult dupa antrenament nemancat fiindca astfel muschii nu pot sa se refaca iar efortul depus este de prisos. Dupa 2 ore mananci o masa obisnuita, insa ai grija sa fie alimente sanatoase (fara junk food si fara a face excese).
Sper sa te ajute ce am scris! Nu uita, pentru slabit sau pentru a pune masa musculara pe tine dieta joaca un rol foarte important!

| JustDeidara a răspuns (pentru jwatson):

Iti multumesc, Mi-ai fost de ajutor, nu numai tu ci si cei 2 dar mai mult tu happy

3 răspunsuri:
| xgd a răspuns:

Inainte de antrenament niste fructe sau orice mananci tu de obicei [ de preferat ceva cu carbohidrati putini sau ceva cu omega 6, o conserva micuta de ton, de exemplu ], iar dupa, niste lapte de migdale, muraturi [ au calorii foarte putine] sau o cana maare de ceai verde. Opreste senzatia de foame, iti da si energie si accelereaza metabolismul, arzi si mai multe calorii.

| alllexia a răspuns:

Pai inainte de antrenament ai putea sa mananci o supa ceva, dupa antrenament niste fructe, iar dupa ora 6 nimic, am incercat eu si a functionatwinking! iar dimineata niste cereale cu lapte...
SUCCES.:*

funda puppy dog eyes?