| DrageanElena a întrebat:

Salut,,, mi se duce pielea de pe degete... mi se fac niste besicute si apoi mi se duce pielea ce as putea lua ca sa-mi treaca? cine ma poate ajuta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| ioana_5498 a răspuns:

Daca acele basicute te si mananca e posibil sa fi luat o ciuperca, dac nu cum spune kalimary e o lipsa de calciu, du-te la medicul dermatolog.

Dar poti sa-ti faci in casa un peeling cu o crema abraziva sau zat de cafea, si apoi i-ti dai cu o crema hidratanta.

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Du-te neaparat la dermatolog, pare o eczema, dar ar putea fi si altceva mai grav, de exemplu o dishidroza palmara. Nu amana si mai ales nu iti da cu ABSOLUT nimic, fiindca ai sa modifici aspectul leziunilor intr-atat incat s-ar putea sa nu mai poti fi diagnosticata.

| doinisor a răspuns:

Un sfat poti sa te faci cu rivanol pe miini apoi sa dai cu fluocinolon mie asa mia trecut.totusi mergi la dermatolog.

| DrageanElena explică:

Am trimitere la dermatolog dar e in concediu de odihna vreo 2 luni...

| kalymari a răspuns:

La multi ani! E posibil sa ai lipsa de calciu, o vizita la medic te-ar putea ajuta in rezolvarea acestei probleme!

| anonimus2204 a răspuns:

Cred ca este dermatita de contact, asa am si eu acum, de aceea am intrat sa vad poate gasesc un remediu, basicutele mi-au aparut pe degete, insa vad ca se extind, am facut un dus cu apa fiarta si parca imi venea sa rup carnea, mi-au aparut si pe fata, iti spun sigur ca este dermatita de contact, am mai avut ...asteapta, azi ma duc la doctor sa vad ce-mi da ca pastile