| ZoltanZoltan a întrebat:

De ce vad cu purici?(nu tot timpul)
De ce cand ma uit la cer vad multe punctulete albe care isi misca locul continuu?
Este cateodata cand vad o umbra ca si cand iti bagi blitul in ochi.
De ce imi intra mereu ceva in ochi?
Am fost de vreo luna la un oftalmolog (inca cand nu aveam puricii, punctuletele albe, umbra) si mi-a zis ca am ochi buni

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Problema este de acomodarea ochilor.
Daca stai mult in casa, in (relativ) intuneric, dupa care iesi afara la soare (sau invers), atunci iti pot aparea asemenea stelute in vedere, dar trec dupa un timp de acomodare.
La fel poti pati si daca te uiti indelungat in intuneric la ecranul telefonului, calculatorului, televizorului, care are lumina si contrast puternic.

Trebuie sa schimbi mediul mai des, sa se relaxeze, sa se acomodeze mai usor ochii.

| Sofer a răspuns:

O simpla tensiune oculara. Mai odihneșteti ochi.

| FreddieM a răspuns:

Am patit de mai multe ori chestia asta. Am mici probleme de vedere, dar sunt neserioase, deci nu le pot considera esentiale in a da un raspuns. Daca vezi pete de umbre, sau chiar imagine incetosata, ai patit ca mine. Nu te speria, nu sunt pernanente, trec de la sine. Posibil sa fie in legatura cu presiunea globului ocular. Deigur nu sugerez ca medicul e de prisos, dar poti sa astepti pana vei putea sa-l consulti.
Pace si sanatate.

| L1m80 a răspuns:

Ai probleme oftalmologice. Cum se redeschid cabinetele, mergi la un control. Nu e caz de urgenta. Dar e bine sa-l faci cat mai repede.

| ZoltanZoltan explică (pentru L1m80):

Multumesc

| L1m80 a răspuns (pentru ZoltanZoltan):

M-am uitat la ce a scris @FreddiM. Daca (si nu-ti doresc!) e vorba de tensiune oculara (total diferita de cea cunoscuta de noi), atunci nu este de neglijat. Tensiunea oculara duce la glaucom care nu este tratabil. Mai bine un control in plus degeaba, decat probleme.
Sanatate!

| FreddieM a răspuns (pentru L1m80):

Am consultat cu multi ani in urma medicul oftalmolog in legatura cu afectiunea de vedere, si descoperise inauntrul ochiului ceva anormal care ar fi putut sa modifice parametrii functionali ai ochiului, si a zis ca sunt sanse ori sa ma fi nascut asa ori sa se dezvolte in timp vreo boala. Nu port ochelari, ( ii am aruncati intr-un sertar) ca sa nu depind de ei.
In afara ca foarte rar am simptome ca ale lui Zoltan, nu ma deranjeaza nimic, si nici nu am dezvoltat vreo boala. Si povestea-i veche de vreo 12 ani.
Pace