| CinevadinBucuresti a întrebat:

Miercurea trecuta am fost la dentist, caci ma durea de mor o masea. El a curatat canalele si mi-a lasat maseaua deschisa, ca sa puna o plomba. A supus dupa aceea sa ma prezint luni(luni saptamana asta)si sa aduc si o radiografie dentara.Cand am revenit, luni, mi-a mai curatat canalele si mi-a facut o spalatura. Apoi a zis sa ma prezint azi(joi)la 3.30.A spus ca azi o sa imi faca anestezie, ca s-ar putea sa doara.Intrebarea mea este cum procedeaza dentistul atunci cand vrea sa puna o plomba? Am inteles ca mai intai introduce niste mese dar nu stiu mai multe.Cine stie ce imi va face?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| ღSคภ๔яค a răspuns:

TE ajut eu (ps eu am 3 plombeT_T).Pai cel mai bine ar fi sa-ti faca anestezia. (te inteapa cu o ingectie in gura dar din fericire nu doare.), si dupa cateva minute iti amorteste gura.si nu mai simnti nimic. apoi iti baga freza curata maseaua de carie, apoi baga ceva ca sa o curete, apoi o sa-ti bage 2 bucatele de vata in gura langa masea ca sa pota prepara un fel de pasta.(ca sa lipeasca plomba si sa protejeze dintele ca sa nu intre ceva mancare acolo..., apoi dupa iti scozte vata,, pune plomba si apoi baga o lumina violeta pentru a intari plomba.si gata^^.MIe asa mi-a pus plombele.Prima plomba mi-o pus-o fara anestezie. si ma durea de mor.dar la urmatoarele 2 am zis sa imi faca mai bine anestezia... (PS denstistul mi-o pus foarte bine plombele le am de 2 ani. si nici una nu mi-o cazut.big grin) SUCCES^^

1 răspuns:
| CinevadinBucuresti explică:

Multumesc mult. Specific ca mi-a curatat maseaua de carie deja iar acum ma duc direct pentru plomba. Abia astept si am niste emotii...Peste 30 min plec big grin