| m4n1ak a întrebat:

Salut, miercuri un "idiot" ca nu pot sa ii spun altfel, a facut o gluma proasta si ma intepat cu un ac de cusut in fund. Timp de 3 ore am simtit locul intepaturii, si nu am mai avut treaba pana ieri ( sambata ) seara, cand in locul acela s-a facut un cos, l-am spar a curs putin sange si de atunci ma doare si acum ( duminica). A mai intepat si pe altii 2 inainte dar nu cred ca la fel de adanc ca si pe mine ( aprox. 1 cm cred ). Am vazut pe net de HIV / SIDA dar nu cred ca e asta. Am nevoie de niste sfaturi sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Idiotul acela ar trebui reclamat.Se pot transmite multe boli prin intepatura.

| pietrean a răspuns:

Depinde si cine era "idiotul"acela.Il cunosteai cat de cat?
Oricum, intepatura doare mai mult timp, mai ales daca acum ai mai si strans cosul.Ar fi bine sa dai cu tinctura de propolis(dezinfectant si cicatrizant),iar daca nu se vindeca acel loc si te mai doare,o vizita la medicul de familie nu ar strica.
Poate nu ar fi rau sa mergi si sa donezi sange,deoarece acolo se pot face gratuit,acele analize pentru SIDA/HIV.Dar trebuiesc repetate, la intervale de timp.
Sa luam partea pozitiva a lucrurilor si sa speram ca nu este un psihopat cel ce te-a intepat.Dar daca a mai repetat scena, nu ar fi rau, sa iei legatura chiar si cu politistul de proximitate din zona unde locuiesti, mai ales daca-l stii pe individ.

| PreaTareღ a răspuns:

Se pot face boli prin intepatura.
HIV si SIDA nu au cum sa fie.
Ar ajuta sa te duci la doctor

| SpikeSpigel a răspuns:

Nu te speria, doar iti taie buca. Glumesc, du-te sa-ti faca analize.

| MunteanuIoan a răspuns:

Daca vrei sa afli daca ai HIV, cei de la spital iti introduc niste anticorpi, si dupa 6 luni daca dispar inseamna ca ai hiv sau ceva de genul

| Celeana a răspuns:

Ar trebui sa te duci la un doctor. Poate acul a fost ruginit sau ceilalti intepati aveau o boala ceva. Cred ca asta e cel mai bun sfat pe care ti-l pot da happy

| Alequandra a răspuns:

HIV si SIDA sunt boli de transmisie sexuala, deci...

| pietrean a răspuns (pentru Alequandra):

Eronat! Se poate transmite pe cale sanguina(produs contaminat,transfuzie de sange),transplacentar(de la mama la fat) si cum ai spus pe cale sexuala.
Virusul este prezent si in lacrimi si saliva, iar daca ai ceva leziuni, ce intra in contact cu ele, te poti contamina.
Daca unui infectat cu HIV, ii curge putin sange si tu ai o rana ce intra in contact cu sangele infectat, poti lua boala.

| m4n1ak explică:

Nu cred ca cei care i-a mai intepat au vreo boala de genul :/ o sa merg luni sa fac programare la doctorul de familie sa vad ce spune, poate ma trimite el la analize.

| m4n1ak explică:

Multumesc pentru sfaturi tuturor

| Andreea1923 a răspuns:

Cred ca ai facut o infectie si mai bine ai merge sa te consulte un doctor

| lafii a răspuns:

Hiv sau sida nu se transmit doar pe cale sexuala, ci și prin contact direct cu sângele altcuiva. Probabil s-a infectat la tine deoarece obiectul respectiv era din metal și plin de bacterii. Dacă durerea persista, mergi la un medic pentru vaccinul anti-tetanos.