| Realityy a întrebat:

Salut! Nu știu cum sa încep, ok deci... Am 14 ani și de câteva luni ma culc numai la 4, 5 sau chiar 6 dimineața. Simt o stare de panica continuă în mine (în 2019 am văzut un videoclip care m-a traumatizat) care efectiv nu ma lasă să DORM. La începutul "panicii" puteam sa dorm liniștit de la 11 sau 12, dar acum nu mai pot si nu știu de ce. La psiholog am zis ca merg de o luna încoace! În fine. Ce va cer este sa îmi dati niște sfaturi pentru a putea dormi liniștit

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ți-ai dereglat rău ritmul de somn.
Se face așa.
într-o dimineață, nu te mai culci deloc, Dar în acea zi să faci multă mișcare, în cel mai rău caz te plimbi prin cameră. Faci un efort enorm să rămâi treaz până la ora 21, când te pregătești de culcare apoi te pui în pat. Că dormi sau nu, nu e treaba ta, stai în pat până la ora 06.00, cu ochii închiși, când pui un ceas, să sune. La trezire a doua zi, din nou foarte multă mișcare, indiferent cât îți este de somn și stingerea la ora 22. În maximim o săptămână îți revii la somnul normal. Psihologul nu poate face asta în locul tău.

| Alina225 a răspuns (pentru sadrian46):

Un răspuns foarte pertinent, o să-l pun și eu în aplicare, mulțumesc!

7 răspunsuri:
| Furnicuta000 a răspuns:

Ce videoclip ai vazut?

| Panamax a răspuns:

Culca-te inainte de miezul noptii si sa nu dormi ziua, iesi afara la soare si la aer curat.Computerul nu mai mult de o ora pe zi.telefonul il opresti.Citeste o carte. mananca la ore fixe, fara Coca Cola, energizante ciocolata si cafea.
Intr-o saptamana esti ca nou.

| Realityy explică (pentru Panamax):

Azi am cedat și cred ca am dormit 5 ore ziua ( de la 7 pana la 12 si de la 14 o jumătate de ora parca)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca reconstituirea traumei. Adica pur si simplu analizeaza-o, deseneaz-o, cânt-o, vorbeste despre ea.
Ieși afară, du-te în parc. Apoi gandeste-te: merita? Merita sa ma gandesc la,,..." cand lemea e atat de mare? Sunt atatea lucruri de facut, atatea informatii de aflat, atatea rasarituri si apusuri de admirat, atatea locuri de vizitat.
Dar daca ai atacuri de panica si nu poti sa dormi, s-ar putea sa fie ceva legat de anxietate. Asa ca du-te urgent la un psiholog
Numai bine!

| Celestina003 a răspuns:

Daca nu ne spui ce fel de video era nu am cum sa te ajut, era horror?

| Realityy explică (pentru Celestina003):

Era ceva legat de o sinucidere, nu vreau sa întru în detalii