| Leo0008 a întrebat:

Salut,
Nu sunt mulțumit de inaltimea mea (1.67) și am 18 ani.
Vreau sa îmi fac operatie de alungirea oaselor(femur și tibia) sa mi le cresc macar cu 5 cm sa am macar 1.72.
Stiu ca operația se face și în România.
Mai exact la spitalul Mangalia din Constanța.
Știe cineva cât m-ar costa și dacă am nevoie de acte ceva ca să ma pot opera?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
23 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

O alta intrebare a ta aici. Asculta-i sfatul, că nu it vrea răul. Nu forța organismul pentru niste hachițe prostesți de ale tale.

https://www.tpu.ro/......zeu-ii-da/

| Violleta2022 a răspuns:

Nu exista asemenea operatie si nu sunt recomandate asemena operatii la oamenii sanatosi, desii se pun tije metalice la cei care au un picior mais cund din nastere sau de la accident, dar sunt extrem de dureroase si multi ajung sa mearga schiop suportand zilnic dureri inimaginabile.

Oricum tu esti destul de micut ca barbat, chiar si daca ti-ai lungii picioarele cu 10 cm, tot scund ai fii.
Ia-ti pantofi cu toc, sau adidasi cu plaforma si ai rezolvat problema cel putin cu 5-6cm

| Violleta2022 a răspuns:

In ce priveste agatatul fetelor, este simplu: alegi numai ce este sub 1.60m ca sunt destule fete, doar sa fii tu in stare sa deschizi gura si sa faci complemente frumoase fetelor, ca totul porneste de acolo!

suntserios
| suntserios a răspuns:

La spitalul din Mangalia? Acolo nici apendicite nu cred că se fac?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Și ce vrei să îți pună în completare? Copite de țap?

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Fii mulțumit că ai picioare sănătoase...
In urma interventiilor chirurgicale, degeaba le vei avea lungi și nesănătoase.

| Leo0008 explică (pentru floresdemayo):

Dar mi am dorit sa fiu inalt ca toți prietenii mei, cand esti inalt e altceva, esti la alt nivel, esti mai atrăgător. Dumnezeu nu mi-a dat ce am vrut sad asa ca am ocazia sa am ce nu mi-a dat el

| Frank51 a răspuns:

Găsești adidași înalți de 5cm, nu merită atâția bani și așa disconfort pentru asta.

| johnnny123 a răspuns:

Ok, să zicem că dai 20.000 de euro pe operație, suferi dureri atroce, și îți vulnerabilizezi picioarele pentru tot restul vieții.

Dar ce te faci dacă după ce ai trecut prin toate astea descoperi că cei 5 cm în plus nu-ți aduc niciun avantaj social (cel mai probabil NU o să-ți aducă)?

Și mai întreabă-te un lucru: Dacă operația asta ar fi atât de sigură, benefică și fără niciun potențial negativ (cum crezi tu), de ce nu și-ar face-o și Tom Cruise care are 1.70m, Daniel Radcliffe care are 1.65m sau alte persoane de genul ăsta? Crezi că ei nu ar vrea să fie cu 10 cm mai înalți, că nu și-o permit sau că nu au acces la medici de top?

| Brizbriz a răspuns:

Ca acte iti trebuie 18mii de euro...
https://stirileprotv.ro/......-euro.html

| Brizbriz a răspuns:

"acum 9 ore | anonimuIl a răspuns:
Că ai 1, 67 sau 1, 72 nu se vor uita femeile la tine."

EXACT

poti sa ai si 1.93 sa fi actor renumit international si sportiv cat curpinde, si tot sa mananci rahat cu femeile:
https://www.ranker.com/list/ludicrous-steven-seagal-stories/robert-f-mason

| Floridori a răspuns:

In Romania, operatia despre care spui, de alungire a membrelor, nu se face in scop estetic.Se face doar in scop terapeutic, deci ar trebui sa ai o conditie care sa justifice necesitatea operatiei, iar costurile sunt de la 15.000 la 35.000 euro, in functie de diversi factori.
Exista tari, inclusiv in Europa, in care poti face operatia in scop estetic, dar preturile sunt mai mari si nu se face de la 18 ani, ci se asteapta incheierea fazei de dezvoltare.

Acum, ca am trecut de partea obiectiva a raspunsului, permite-mi sa imi etalez subiectivismul si sa spun cat de cliseic a devenit acest criteriu al superficialitatii umane si anume, inaltimea.
Nu ma intelege gresit, nu te judec.Pricep ca esti tanar si ca societatea te face sa crezi ca doar barbatii inalti au sanse, fie in dragoste, fie in cariera, sau pe oricare alt plan.Insa nu numai ca as avea "n" exemple care sa demonstreze ca aceasta teorie nu este nici catusi de putin adevarata, dar as vrea sa punctez faptul ca nu merita sa recurgi la o astfel de interventie pentru cativa cm. Poate in timp, cand iti vei da seama ca inaltimea unui om este total irelevanta, vei aprecia ca interventia chirurgicala la care visezi are mult prea multe dezavantaje si nici macar un avantaj in cazul unui om perfect sanatos.

Numai bine!

| Leo0008 explică (pentru Floridori):

Si nu doar de frumusețe
Ai multe avantaje cand esti inalt
Esti mai atrăgător, fetele se uita la tine
Se simt mai protejate
La mine nu se uita nici-o fata din cauza inaltimei și am toate calitatile?‍♂️
Iar altul are noroc ca e inalt
Pentru ca la inceput conteaza aspectul fizic
Iar eu ca să cuceresc o fata trebuie sa ma chinui cu ea, sa o fac sa se îndrăgostească, în schimb altul inalt o atrage usor fizic:/
Mulți nu înțeleg

| Brizbriz a răspuns (pentru Leo0008):

Intrebarea e, ai 18mii de euro?

| Floridori a răspuns (pentru Leo0008):

Dupa cum am mai spus, nu te judec, iti respect opinia, cred (si sper) ca ti-o vei schimba in timp, dar nu sunt de acord.Nici nu trebuie sa fiu; pana la urma fiecare om gandeste diferit si asta este normal si total in regula.
Ti-as povesti cateva lucruri din viata reala, din viata mea personala mai exact, pentru a-ti oferi o perspectiva diferita in ceea ce priveste cel putin inaltimea, dar banuiesc ca nu te prea intereseaza.

Cat despre operatie, personal cunosc doar doi medici din Spania care o fac din considerente estetice.Stiu ca sunt si in alte tari din Europa, de exemplu Franta, Marea Britanie, dar nu ii stiu pe cei ce fac aceasta interventie, deci nu ma pot pronunta.In Spania se face in diverse centre, dar eu cunosc doar doi medici, dupa cum am mai spus, in Madrid si Murcia.
Costurile, cu tot ceea ce inseamna interventie chirurgicala, analize, internare, recuperare si tot tacamul ajung sa depaseasca lejer suma de 60. 000euro.
Parerea mea este ca, daca ai avea aceasta suma, ar merita investita in cu totul altceva, deoarece toata chestia cu inaltimea este fix ca atunci cand un produs isi schimba ambalajul, adica irelevant, dar fiecare este liber sa aleaga ce doreste in viata. Daca tu crezi ca asta iti va aduce fericirea, atunci iti doresc tot succesul din lume, in speranta ca vei reusi sa faci acest pas.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Leo0008):

Nu doar de frumusete dar doar de frumusete ai vorbit. Este clar ca asa aste motivul pentru care faci acest lucru si nu vreau sa iti distrug visele dar nici dupa operatie nu se vor uita fetele/femeile la tine. In plus procesul de vindecare dureaza foarte mult timp, doare extremde mult si risti sa dezvolti niste afectiuni. In loc de ala inaltul vei ajunje ala handicapatul.
Nu sunt impotriva operatilor de infrumusetare, ne pot reda o anumita incredere, dar trebuie sa te gandesti bine daca raportul dintr-e riscuri si benefici merita.
Cat despre pret poate varia si cel mai probabil a fost afectat de inflatie asa ca va trebuii sa te duci personal sa te interesezi cu toate ca, din nou, nu vreau sa iti distrug visele dar din ce stiu eu nu se fac operatii estetice la spitalul din Mangalia, doar se trateaza afectiuni/probleme care implica operatia de alungire a oaselor.

| anonimuIl a răspuns:

Că ai 1, 67 sau 1, 72 nu se vor uita femeile la tine.

| MihaiSpeedster a răspuns:

Vezi că operația nu e scurtă, de câteva ore-o zi…
O să îți pună niște tije în paralel cu tibia, pe care le ajustează zilnic, încât sa forțeze osul să se alungească. Poate să dureze și 6 luni, timp pe care îl petreci aproape exclusiv în pat. Am cunoscut o persoană care a făcut asta, și a avut perioade cu dureri atroce. Ai grijă în ce te bagi, cere toate amănuntele de la doctori.

| RaduRobertRO a răspuns:

Avand in vedere ca nu este o operatie legata de sanatate se considera "infrumusetare", deci trebuie sa ceri pretul la ei si confirmarea a o fac, oricum nu recomand, stiu persoane care au avut probleme la maturitate din cauza operatiilor de acest gen, le-a facut nevoit, nu sunt probleme grave, dar sunt. Nu vreau sa intru in amanunte, discuta cu un medic ortoped si te lamureste el.

| NeverGonnaLetYouDown a răspuns:

Eu zic sa te mai gandesti, ca gresesti enorm daca apelezi la asa operatie doar pentru 5 cm amarati in plus... si aia nici macar nu-s distribuiti egal de-a lungul corpului, ci in picioare laughing sa nu mai zic ca operatia e extrem de riscanta si costa o caruta de bani. Stii ce faci? Iti zic eu:/ Sala! Iti faci un abonament la sala, mananci bine proteine, calorii si dupa ce pui ceva masa musculara pe tine iti zic eu ca o sa te simti mult mai bine in propriul corp si o sa arati altfel. Ca exemplu ti-l dau pe Greg Doucette, un bodybuilder american( care ia steroizi, evident, dar arata ca o bestie si pe cand era natural), care culmea, are fix 167CM inaltime cat ai si tuwinking

| Angelooooo a răspuns:

O sa stai in cârje 1 an.

| ionut123K a răspuns:

Daca faci asta vei avea regrete mai târziu

| Scarlat_Delia_ a răspuns:

Și eu am 1, 65 înălțime chiar m-am mai gândit si eu la așa ceva dar mai bine merg la sala și să am un corp mai sănătos decât să stau în carje timp de 6-1 an. PS: sunt pe contul iubitei mele, deci poți să ai peste 1, 65 înălțime sa mergi la sala și să ai o iubita și mai scunda sau mai înaltă decât tine.