| CretuTau a întrebat:

Salut TPU!
Fac 16 ani in 3 luni am 1.67 si vreau sa știu: cum as putea face sa mai cresc?
Mai am sanse sa cresc gen?
Tata are in jur de 1.72 mama 1.62 cam asa...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Katsune a răspuns:

Salut! Dacă ești fată, perioada de crestere e pe la jumate, deci mai poti creste cativa centimetri. In plus, e bine ca ai tinut cont de inaltimea parintilor, pentru ca si acest lucru influenteaza inaltimea noastra. Dar nu numai asta. De exemplu, daca practici un sport adecvat( baschet, spre exemplu) sunt sanse mari, de fapt, e destul de sigur, ca asta iti va influenta inaltimea. Daca esti baiat, de-abia ai inceput sa cresti, oarecum, si in plus, te vei apropia mai mult de inaltimea tatalui tau( poate chiar vei ajunge sa il intreci happy ) Totusi, dupa cum spuneam, te-ai putea apuca sa practici un sport care sa te ajute sa te mai inalti. Sper ca te-am ajutat. Multă baftă!

| CretuTau explică (pentru Katsune):

Mulțumesc! Sunt baiat. Ma gandeam sa merg la ceva inot, dar preferam sa merg din vara la kickboxing știu ca probabil nu te inalta dar asta mi-ar placea sa fac..Ai funda de la mine happy ms

| Katsune a răspuns (pentru CretuTau):

Și eu iți mulțumesc. Ma bucur ca raspunsul meu ti-a fost de folos. Mult succes in continuare!

4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să bei lapte și să faci mișcare.

| Badpornyy a răspuns:

Da o să mai crești puțin, inclusiv se poate să îl întreci pe tata tău.La 16 ani ai doar 50% din înălțimea pe care o vei avea ca adult.