| Paull18 a întrebat:

Am o intrebare. Am 18 ani si 1.72 inaltime. Mai am vreo sansa sa cresc in inaltime? happy. Tata are 1.87 si eu nu sunt multumit de inaltimea mea. Ce e drept mama e putin mai micuta are 1.67. Dar ma tot intreb daca o sa mai cresc cativa cm. Ceva pareri?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| cristina1999 a răspuns:

De obicei maturitatea osoasa este atinsa in jurul varstei de 25 de ani. Drept urmare noi putem creste pana la acea varsta, teoretic vorbind.Acum depinde si de genele mostenite.In general baietii se dezvolta pana la 25 de ani.In orice caz, daca vrei neaparat sa mai cresti poti ajuta natura prin sport, de exemplu natatie, baschet sau tenis.Fratele meu a avut aceeasi problema si prin sport a rezolvat dilema.Succes!

4 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

Mai mult ca sigur până la 20 de ani! Nu ar strica puţin sport, adică înot, volei, baschet sau măcar dacă nu ai timp, să faci tracţiuni la 2-3 zile o juma de oră. Muktă baftă!

| dracu14 a răspuns:

Eu o sa-ti zic realitatea
nu mai ai sanse sa cresti, baietii cresc pana in 17 ani, sportul nu te dezvolta ci ajuta dezvoltarea si oricum e prea tarziu sa faci vreun sport

| prima a răspuns:

Incearca sa te ocupi cu ceva sport si o sa cresti!

| alex972212 a răspuns:

Nu la 18 te opresti din crestere!