| catalin542000 a întrebat:

Salut.O curiozitate am.Am 15 ani, inca 7 luni si fac 16 ani si am 90kg si inaltime de 1. 70cm, stiu ca sunt obez ca multi o sa zica asa dar întrebarea mea este ce inaltima de curiozitate trebuie sa am ca aceste 90kg sa fie kg normale?
Na mai sti daca este o inaltime aproape de a mea atunci cred ca o ating ca doar omul creste pana la 20ani nu pana la 15ani si deodata ce am 1, 70cm la 15 ani cred ca pana la 20ani ating inaltimea care vreau sa mi-o spuneti acum asta daca este pe aproape de inaltimea mea si mai stiti poate am sa incerc sa stau pe loc pana când sa am inaltimea aia si kg mele vor deveni normale.
Dar bine sa imi raspundeti la întrebarea de mai sus.
Funda happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Ode34 a răspuns:

Buna!
Daca tu vrei sa-ti pastrezi kg acestea, inaltimea ideala ar fi undeva pe la 1, 90.
Eu as zice ca daca esti complexat de cum arati,poti sa mai slabesti cateva kg,chiar daca cum zici tu,o sa mai cresti.Da,dar fara o urma de rautate in tot ce-am scris aici,poti sa dai jos sau sa pui cand doresti tu,kg,doar cu vointa happy!
Nu o sa cresti in inaltime cat iti propui. Cresti,pentru ca atat trebuie sa cresti.Dar,mai sunt si alti factori care determina si ajuta cresterea sa fie una rapida si/sau armonioasa,cu scurte opriri.
Ei bine, poti sa practici un sport, cum ar fi :inotul, baschetul dar si mersul pe bicicleta ajuta. Poti face exercitii de stretching, care o sa te faca sa fii mai inalt.Procesul cresterii in inaltime poate fi modificat si de mana omului. Cresterea in inaltime poate fi influentata printre altele ( somn, exercitii fizice si mentale) si de o alimentatie corecta, cu produse atent selectionate:laptele, ouale, carnea de pui, carne de vaca, boabe de soia ..etc
Sper ca te-am ajutat! happy
P.s :Funda?

3 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Stai liniştit că NU ajungi tu la 205 cm =))
http://www.dietetik.ro/......calculator

Deci, mai bine te STRĂDUIEŞTI să slăbeşti!

Din PĂCATE, în cazul tău, este vorba de Obezitate (clasa 1)! :(

Greutatea ta IDEALĂ ar trebui să fie de 63, 8 kg - vezi linkul :
http://www.dietetik.ro/......calculator

Deci, ai cu vreo 26 kg peste greutatea IDEALĂ; aşa că, poţi "da jos" cele 26 kg!

Oricum, la vârsta ta, NU se ţin diete ( de nici un fel ), ci se face multă mişcare/sport ( preferabil, la sală, zilnic ), te abţi de la dulciuri, mănânci mai puţin ( cantitativ ), NU cinezi după ora 19 şi DOAR ceva "uşor" seara, mănânci DOAR pâine NEAGRĂ ( sau de secară ) şi foarte PUŢINĂ ( 1-2 feliuţe la o masă ), etc.

Alegi alimente care au mai puţine calorii/zilnic ( pentru a scădea consumul zilnic de calorii ) - vezi tabelele de la linkul :
http://www.reteteculinare.ro/sanatate/calorii/tabel/

http://www.fitness-god.ro/tabel_valoric_alimente.php

http://www.doctor.info.ro/valori_nutritionale.html

Se mănâncă la ore REGULATE : micul dejun se ia între 7-8; prânzul se ia între 12, 30-13, 30; iar cina între 18-19.
La ora 10 şi 15 se poate lua o "gustare".

Cu această "metodă" eu am SLĂBIT 9-10 kg în 6 săptămâni!
În rest am mâncat orice am dorit ( evident, în cantităţi moderate ).

OBLIGATORIU, trebuie să consulţi şi un medic NUTRIŢIONIST!

Toate cele bune!

| catalin542000 explică (pentru bursuc001):

Mersi simcer sa zic eu nu mananc dulciuri de vreo 3-4 ani eu mananc doar in cantitati mari nu dulciuri.

| bursuc001 a răspuns (pentru catalin542000):

Cu plăcere happy

Multă sănătate!