| Logon32 a întrebat:

Salut.
O intrebare pentru cei care au avut apendicita…la voi cum a fost?
De la primele simptome pana cand v-a diagnosticat si cum ati fost diagnosticati,cum a fost operatia?
Am fost la upu,mi-a fost facuta o ecografie,niste analize de sange si am fost si palpat de doctor si chirurg,nu ma durea la palpare,maxim un disconfort, iar la sange mi-au iesit leucocitele normal…e posibil sa am chiar daca toate astea au iesit in regula?
Inca ma doare stomacul, balonare, lipsa poftei de mancare dar fara greata si febra….
La voi cum a fost? Fara raspunsuri de pe internet….(ps:am 22 de ani).

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu pare a fii apendicita, dupa toate simptomele si analizele, mai degraba un colon iritat sau constipatie si gaze intestinale, care dau durerea, disconfortul si lipsa poftei de mancare.
Cand ai apendicita in strae acuta, durerea este continua si chiars e lasa pe picior. Prcatic nici nu poti sta in picioare, stai indoit la jumatate din cauza durerii.

Operatia de apendicita este super usoara in zilele noastre, fiind de angervura unei extractii dentare.
Se face cu anestezie locala si dureaza 10 minute, laparoscopic.
A doua zi esti trimis acasa si sfatuit sa nu faci efort fizic 1 luna de zile.
Chiar si eu care am facut operatia clasica (cu taietura de 5cm pe burta, acum 40 de ani) tot am ajuns acasa a doua zi dupa operatie si-mi aduc aminte ca dupa 1 luna de cumintenie, am sarit gardul scolii ca o caprita.

| mi25 a răspuns:

Primele simptome si timp de cateva luni - intepaturi in partea inghinala deapta. Intr-o seara cand am iesit desculti prin iarba rece din cure m-a apucat o durere care era localizata aproape in toata burta. Dimineata aveam peritonita. M-a dus salvarea si am intrat in operatie. Am stat 3 zile in spital. eram in clasa a V-a.