| Logon32 a întrebat:

Salut,de cateva zile ma confrunt cu o dilema mare…. durere de stomac plus partea dreapta(ambele suportabile),balonare,fara pofta de mancare,greata(rar),,, fara vars si febra.
Ideea e ca am fost ieri si la camera de garda,la palpare in afara de un mic disconfort din cauza balonarii mari nu am simtit nimic,la sange nu mi-a iesit nimic iar la ecografie nu s-a vazut apendicul.(m-a trimis acasa si a zis sa revin in caz ca ma simt rau apare febra etc).
E posibil sa am vreo apendicita ascunsa, care sa dea simptome foarte vagi?
Voi ce simptome ati avut?(cei care sti avut).
Fara raspunsuri de pe net va rog, is panicat rupt, vreau raspunsuri de la cei care au trecut prin boala.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Is panicat rupt.
Te pot ajuta cu asta.
Cum simți panica? Ți-e frică?
Este frica o senzație sau un gând?
Dacă este o senzație, cum o simți?
Ce inseamnă pentru tine o apendicită ascunsă?
Adică o boală de apendice care nu se vede la analize, adică o boală invizibilă?

| Nirvanaaa a răspuns:

Apendicele când e inflamat se vede la ecografie in majoritatea cazurilor. Nu ai febra -ești in zona buna.
Analize, ecografie buna -asta ar trebui sa te liniștească. Disconfortul cum ai zis era din cauza aerocoliei excesive. Bănuiesc ca dacă ai fost la camera de garda ți-a dat tratament simptomatic. Urmează-l pe ăla cu seriozitate și va trece. (Atenție - nu te mai stresa ca îți amplifici starea). Mănâncă alimente care nu baloneaza și care stii ca îți fac bine. Nu uita sa te hidratezi - pare basic, dar e esențial. Totul e bine, fii linistit. Sănătate multă!

| sweetys a răspuns:

Eu la fel am pățit și era de la bila. Încearcă sa obții de la medicul de familie o trimitere la un eco abdominal, dacă e pe bune de la apendic, e nasol dacă o dai în peritonita.

| existential a răspuns:

Urmeaza tratamentul pe care ti l-au dat si mergi la un medic gastroenterolog (internist) bun.
Uita-te in oglinda la abdomen de sus pana jos, incordeaza, relaxeaza. Daca vezi ceva anormal, arata-i medicului.
Nu te panica. Durerile de stomac se rezolva complet.