| Raulisky20 a întrebat:

Salut, o întrebare pentru cunoscători sau pentru cei care au avut sau au anxietate, ați avut următoarele simptome pe care le resimt și eu(câteodată nu nonstop)?
-palpitatii
-frica fara motiv
-emotivitate
-bătăi accelerate ale inimii(puls mărit, tahicardie)
-pauza între bătăi inimii(sau bătaie în plus, senzație)
-frica de a rămâne singur acasă sau de a pleca singur undeva
-ameteala (câteodată)
-frica de a muri
-durere in partea dreaptă câteodată ușoară
Etc.
La mine a început toate astea după ce am avut primul atac de panică a fost căm așa
- a început să îmi bata inima repede
- sa mă ia cu amețeală
- și frică de moarte(credeam că mor)
La voi cum a fost?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Totul incepe de la lipsa somnuluid e noapte care dupa cateva luni declanseaza boli psihice precum anxietate, atacuri de panica si daca boala nu este stopata continua sa evolueze spre paranoia, schitofrenie samd.
Cand spun somnul de noapte, ma refer strict al dormit noaptea intre orele 22 si 6 dimineata!

De santatatea ta mentala este responsabila 2 hormoni produsi natural de corpul uman: serotonina si melatonina. Acesti 2 hormoni se produc NUMAI cand dormim inter orele 22 si 2 dimineata.

Daca tu obisnuiesti sa te cculcatul dupa miezul noptii acesti hormoni vitali creierului nu se mai produc si in cateva luni declnaseaza boli psihice serioase, care debuteaza cu depresie, anxietate, lipsa de concetrare, oboseala psihica, atacuri de panica, paranoia, schitofrenie, diabet si chiar cancere.
Totul se poate reversa si revenii la normal dar este nevoie de strictete pe care o respecti, precum culcarea obligatorie in fiecare seara la ora 22 si dormit toata noaptea.

| MrAM a răspuns (pentru Violleta2022):

Probabil si asta poate influiența intr-o oarecare masura, insa ma indoiesc ca anxietatea si atacurile de panica sunt strict declansate de faptul ca nu respectam acest progam de somn. Sa nu mai aduc in discutie persoanele care lucreaza noaptea.

| Violleta2022 a răspuns (pentru MrAM):

Poti sa te indoiesti, dar astea sunt conditiile mentionate de studiile medicale!

| doctorandus a răspuns:

Madrid e mai la Vest decat Londra, dar are fus orar central-european. Asta e o conventie. A doua conventie este ora de vara. Deci afirmatia cu culcarea depinde de doua conventii subiective.

Dap, Mardid 22 iunie 2022, ora 22:00, Soarele a apus de 12 minute.

Deci afirmatia "culcarea obligatorie la ora 10 seara fiindca numai cand dormim intre 10 si 2 noaptea, se produc cei doi hormoni vitali creierului: serotonina si melatonina" n-are nimic obiectiv in ea, dar absolut nimic. Nu e doar o afirmatie bizara, ci e afirmatia unei persoane care nu reflecteaza la ce afirma. Sau, cum se mai spune, vorbeste gura fara ea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asta suna a anxietate generalizata. La mine a fost mult mai rău,eram nefuncțional,nici până la magazin nu reușeam să merg,sunt in continuare așa nu mai că acum sunt ok că iau xanax.
Tremurul și o spaima sociala ieșită din comun, îmi tremură capul efectiv de nu îl puteam controla, tot corpul, uneori când mergeam sa mă tund simțeam și că un curent prin corp. Ai nevoie de tratament și de psiholog, in rest nu poți face nimic.

| DovleacTurbat a răspuns:

Nu te ajuta cu nimic sa afli simptomele altor persoane, din contră, s-ar putea să îți creezi și tu altele noi.
Consulta un medic psihiatru, "chestiile" astea nu trec de la sine ci, cu timpul, devin mai agresive.

| VasileRapidistu13 a răspuns:

Șansele să mori că tânăr sunt atât de mici încât nu are rost să îți pierzi timpul cu așa ceva și eu am trecut, am realizat și au mai scăzut din simptome legate de frica de moarte

| Andreea_Deea_1999_quMo a răspuns:

Cam acelasi lucru am avut si eu. Dar la mine era si din cauza ca am hipotiroidism, iar asta inseamna ca am un nod in gat imens.

| AlexandraTecsan13 a răspuns:

La fel. Încă mi se mai întâmplă câteodată.

| AlexandraTecsan13 a răspuns:

Înainte aveam o stare permanentă de frică din cauza anxietății și acum starea de panică apare numai în situații stresante. Oricum, am devenit anxioasă din cauza unor probleme din viața mea, dar cred că e și de la timiditate și cred că am moștenit-o pe mama. Mi-aș dori să te ajut cu un sfat, să îți zic cum am redus frecvența atacurilor de panică, dar la mine s-au redus de la sine când am scăpat de evenimentele nefericite din viața mea. Iau și tratament pentru anxietate, de ce să te mint? Mergi la un psiholog, zic eu, să discute cu tine. Poate te învață vreo tehnică de autocontrol pentru atacurile de panică și poate îți recomandă niște suplimente alimentare pe bază de plante.