| JuStAdY a întrebat:

Buna seara TPU doresc niste raspunsuri.
In primul rand ce e acela un psiholog si care este diferenta dintre un psiholog si un psihiatru?
Povestea mea incepe asa:
Acum 1 an si m-am despartit de fosta mea prietena fiindca la pus pe unul sa ma bata iar eu fiind mai mic si mai fricos nu ma bat cu el ca doar vine cu tiganii pe mine si tot tacamul, iar de atunci de cand il vad pe acel baiat ma scutura frigurile incepe sa imi bata inima tare pe scurt mi-e frica dar in acelasi timp il si urasc de ce va vreme imi trece prin cap "moartea" cea ce stiu sigur ca nu ar trebui la 16 ani aproape 17.
Sunt anumite lucruri care ma fac sa ma simt nebun si acelea ar fi:
Era sa o lovesc pe mami fiindca ma injurase de tatal meu (tatal meu e mort) si nimic pe lume nu ma poate enerva mai tare de cat asta
Anumite gesturi din partea prietenilor spre exemplu pe mine nu ma cheama cineva la pescuit dar in schimb il cheama doar pe un alt prieten in fata mea
Nu prea ies pe afara mai mult stau in casa
Sunt mereu un tip prea serios putin rusinat si cateodata glumet
Si cea ce ma face sa ma simt cu adevarat nebun este acest lucru gasit pe internet:Ce simte persoana care sufera un atac de panica?

In general, exista o perioada de "incubatie" care poate sa dureze de la cateva luni pana la un an inainte ca atacul de panica sa iasa la iveala si sa se manifeste. Apoi, dupa cum ne spune si psihoterapeutul Lena Rusti simptomele ating intensitatea maxima in decurs de pana la 10 minute, persoana afectata simtind:

1. palpitatii, batai puternice ale inimii sau puls accelerat;
2. transpiratii;
3. tremuraturi sau tremur al intregului corp;
4. senzatie de lipsa de aer sau de sufocare;
5. durere sau disconfort toracic;
6. greata sau disconfort abdominal;
7. senzatia de ameteala, de instabilitate sau de lesin;
8. derealizare sau depersonalizare;
9. parestezii (senzatii de amorteala sau intepaturi);
10. valuri de frig sau caldura.
Si sa stiti ca mereu ma scutura frigurile asa din senin am senzatii de ameteala ma mereu si de dezechilibru si aceste lucruri ma inspaimanta rau fiindca mai nou ma simt ca un beat nu umblu prea drept asta am observat singur pe mine(poate e de la energizante ca beau prea multe pe zi)
In fine tot ce vreau sa stiu este ca chiar sunt nebun, banuiesc ca daca as fi eu nu as stii ca sunt crying

2 răspunsuri:
| Axz_axn_1978 a răspuns:

Http://www.topsanatate.ro/articol/psiholog-versus-psihiatru-19528.html
sfat>consulta intai un medic sa vezi daca nu este ceva fizic apoi urgent la un psiholog

| JuStAdY explică:

Va spun siincer ce mi-a spus acum mami ca am vorbit cu ea.
"Tu te-ai uitat la tine? Noptiile petrecute in fata calculatorului paharele de cafea care le bei energizantele 4-5 doze pe zi normal ca te simti ametit dupa ce iese din tine cofeina" acest fapt m-a linistit