| NoName321028 a întrebat:

Salut! O plomba cat poate tine daca este îngrijită? Adica acel lipici cu care se lipește plomba se poate dezlipi dupa un timp si sa cada plomba singura?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Dumitru_Oana_Catalina_1992 a răspuns:

Depinde: de cat de mare a fost caria, unde este pozitionata, materialul folosit!
O plomba te poate tine 10 ani (relativ), daca o ingrijesti (adica o speli regulat, te duci regulat la stomatolog sa te asiguri ca nu faci carii secundare pe langa ea, nu spargi oase, bomboane, nu musti din chesti tari cum ar fi fructe, legume).
In functie de toate aceste lucruri, poti tine o plomba 10 ani, poate mai mult, poate mai putin.

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca dentistul se pricepe si face plombarea definitiva cum trebuie, atunci plomba va tine cel putin cat dintele.
Daca plomba cade, atunci ori nu a fost definitiva (doar provizorie, de tratament), ori dentistul este un diletant nepriceput.

| Liviu a răspuns:

Eu personal, am plombe de aproape 8 ani happy sunt altii care au de 20.Insa eu ma feresc, nu sparg in dinti bomboane, si mananc foarte atent.

| sierra1 a răspuns:

Au fost cazuri de schelete dezgropate și cu plombe intacte

| SilentRain a răspuns:

Daca e montată bine și îți întreți dantura, poate tine și 20 ceva de ani

| Zuzu1991 a răspuns:

O plomba moderna nu se lipeste cu lipici
decat la un dentist cu adevarat amarat

o bomba moderna se pune in felul urmator:
se pileste gaura in asa fel incat NU NUMAI sa curete caria, dar si sa aiba o anumita forma, care sa nu permita sa iasa singura (mai mica spre exteriorul dintelui si mai mare in interior
apoi se pune un material care intra EXACT in gaura si apoi se repolimerizeaza cu un aparat cu nustiuce lumina repolimerizanta
apoi plomba e fix, fixa pe gaura din dinte
totusi, nimic nu e perfect, in timp sunt multe chestii care pot face o plomba sa cada