| anonim_4396 a întrebat:

Salut o sa plec la o prezentare si trebuie sa fiu foarte confident, pot sa i.au sedatif pc sau o sa imi dea somnolenta? daca da cate pastile si cu cat timp inainte?

nu vreau raspunsuri moraliste sau sa incerc ceva natural

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
14 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu te sfatuiesc sa iei sedative cand ai zile importante a doua zi, pentru ca risti sa nu te poti conectra.
Incearca sa faci un dus seara, sa bei un pahar de lapte cald si sa te bagi in pat destul de devreme, ca sa dormi macar 8-9 ore, in felul asta, corpul si creierul sunt odihnite si te poti concentra la prezentare.

| dannyel86 a răspuns:

In spotul publicitar oficial spune ca nu da somnolenta, ci o combate.
Prospectul il gasesti mai jos:
http://www.anm.ro/.......12.06.pdf

| Veverita229 a răspuns (pentru dannyel86):

Pai si atunci cum poate fi folosit ca somnifer? "dar şi în cazul tulburărilor de somn." l.am primit de la medic pentru a adormi si il i.au cu 30 de minute inainte de culcare

| doctorandus a răspuns (pentru dannyel86):

Poti sa iei la homeopate (alea diluate cu CH6 sau mai mare) cate vrei, n-au niciun efect. E un film cu Randi pe YouTube care explica asta.

| Veverita229 a răspuns (pentru doctorandus):

La somn chiar m-a ajutat nu stiu ce sa zic...

| dannyel86 a răspuns (pentru Veverita229):

Ai spus: "plec la o prezentare si trebuie sa fiu foarte confident".
Acum imi spui ca ti l-a recomandat medicul inainte de culcare.
Nu cumva vorbim de medicamente diferite?
Cere o alta opinie medicala, daca nici prospectul, nici medicul de familie nu te-au lamurit.

| Veverita229 a răspuns (pentru dannyel86):

Daca tot ai citit prospectul nu vezi ca scrie SÉDATIF PC este un medicament homeopat utilizat, în mod tradiţional, în tratamentul stărilor de
anxietate şi de emotivitate, daca tot nu sti de acest medicament de ce mai scrii?

| dannyel86 a răspuns (pentru Veverita229):

Eu ti-am dat prospectul. Nu cred ca am facut un lucru rau. big grin
Cand ai o nelamurire, intrebi specilisti in medicina.winking

| tril a răspuns:

Ce are confidența cu calmul în acest caz? Poate aș fi înțeles dacă... nu spuneai "foarte confident".
Da, sedatif pc, da somnolenta.

| Veverita229 a răspuns (pentru tril):

Daca sunt agitat nu pot fi confident si devin mai mult patetic mersi mult

| tril a răspuns (pentru Veverita229):

1. Ce intelegi tu prin "confident"?
2. Daca il iei, vei fi ca o leguma.

| Veverita229 a răspuns (pentru tril):

Nu m.am exprimat corect voiam sa spun ca vreau sa imi controlez emotile si sa fiu cat mai profesional posibil

| Bula a răspuns (pentru Veverita229):

Confidelitatea n-are nimic cu emotivitatea.

Emotivitatea o poti controla prin autocontrol, invatand si exersand mult tehnicile.

| Veverita229 a răspuns (pentru Bula):

Iar eu am spus ca m.am exprimat gresit