| anonim_4396 a întrebat:

Salut.
O saptamana intreaga am fos tin fiecare seara in club si m am facut de fiecare data muci.
Intrebarea mea este : bautura intr o cantitate asa de mare afecteaza cu mult creierul? caci ficatul sigur da., dar oare creierul meu poate fi reparat sau protejat in urma unei cantitati asa mare de alcool? daca afecteaza alcoolul.
Am 17 ani.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| SaveTheNature a răspuns:

Alcoolul afecteaza tot organismul in egala masura. Alcoolul este dupa tigari al 2 -lea viciu daunator sanatatii.
Un pahar pe zi este megasuficient.Din pacate noi nici mai consumam vinul de tara de dinainte, ci wisky si vodka, tarii mult mai periculoase pentru organism, mult mai nocive.

| eXtreme21 a răspuns:

Cam asa am facut si eu si ficatul e chiar afectat, apasam pe el si ma durea.
Despre creier nu stiu ce pot sa zic, doar ca creeaza dependenta si in timp apar problemele, acu nu prea se vad, dar cu timpu da.
Si eu tot 17 am. Sper ca ma putut sa te ajut.

| Tynnna a răspuns:

Abuzul de bauturi alcoolice poate produce epilepsia. Este o boala neurologica grea, nu dureroasa ca altele, insa e o adevarata povara. nu cred ca e cazul la tine totusi, e vorba de o saptamana, altii beau toata viata si se imbolnavesc de ficat cum ai spus tu. Ai grija de tine!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca la 17 ani pui aceasta intrebare, pot sa spun ca ai putea sa te lasi de alcool ca oricum e prea tarziu.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu prea te am inteles.

| Darcos a răspuns:

Nu poate fi reparat... Pune-l la lucru si scoate el alcoolul...

Uite un link:
http://www.referate-ok.com/......-basm.html (Primul titlu este pentru tine :)) )
Sorry 4 that...

http://www.ziare.com/articole/efecte+alcool+creier

| numaiuna a răspuns:

Urat, urat, la varsta asta. Si esti si fata.
Ai grija, daca mai continui asa creierul tau o sa aiba de suferit. Mult. Mai ales ca esti tanara.
Parerea mea este sa incerci sa nu mai bei, in loc de bautura sa iei un suc sau un cappucino.
Toate cele bune.