| Campian_Denisa_1994 a întrebat:

Salut, oare ma poate ajuta și pe mine cineva cu un răspuns, mai mult mămicile? Mi-am făcut de vreo 3 zile analizele de ultimul trimestru pentru gravide și glicemia mi-a ieșit 102, 4 și voiam sa va întreb e grav ca încă nu ma întâlnesc cu doctorița mea și sunt îngrijorata. Mulțumesc mult

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Valoarea de 102 este normala, la orice persoana.
Presupun ca, in ultimele 24 ore inainte de analize ai mai consumat si ceva cu continut de zahar (ceai cafea, prajitura etc.), care ridica glicemia masurata, dar organismul se auto-regleaza si ti-a revenit glicemia in valori normale.
Deci: nu ai nici o problema cu glicemia! happy

| Campian_Denisa_1994 explică (pentru Bula):

Chiar în ziua în care mi-am făcut analizele adică în care mi-o luat sânge am băut un pahar de suc? mersi mult de răspunsuri

3 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Glicemia 102 nu este mare daca la asta te referi, între 100 si 180 glicemia este ok. Peste 180 glicemia este mare si există risc de diabet zaharat tip 2. Tu ce varsta ai? Esti insarcinată?

| Campian_Denisa_1994 explică:

Da am 20 de de ani și sunt însărcinată aproape în luna a 8, din astea am întrebat ca dacă am 102 la glicemie asta înseamnă că am diabet de sarcina? Țin sa menționez ca acum vreo 4 luni mi-am făcut iar analizele și aveam glicemia 90