| Mazarro a întrebat:

Tatal meu a facut analizele acum 2 zile si a iesit prost doar glicemia (130 mg/dl). Exista vreun pericol de diabet? P.S:Anul trecut cand a facut analizele i-a iesit glicemia 127 mg/dl.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| bulin a răspuns:

Eu unul sunt de parere ca ar trebui urmarita glicemia in mai multe perioade..Inainte de masa, dupa masa, la ceva timp dupa masa..Deasemenea ar trebui consultat un medic diabetolog pentru a-i schimba putin stilul de viata

| KodrutZ a răspuns:

130 deja cam e diabet... Puii mei, mie imi iesea 85 cind mincam dulciuri de spargeam. Ce regim duce tatal tau? E alcoolic cumva?

| Mazarro explică (pentru KodrutZ):

Mai bea din cand in cand, dar nu exagerat. Hmm.un regim cu 'de toate'happy

| Azµre a răspuns (pentru KodrutZ):

Uite aici are și un tabel interesant
http://www.glicemie.ro/Site/Cat%20trebuie%20sa%20fie%20glicemia.htm

| KodrutZ a răspuns:

Multe fainoase, grasimi gen margarina, cartofi prajiti, parizer/salam si alte mizerii de genul asta? Sa ia frumos si sa tina macar 2-3 luni post cu cit mai multe cruditati, carbohidrati la greu si cit mai putine grasimi.

| Mazarro explică (pentru KodrutZ):

Da..mananca exact mizeriile alea.O sa incerc sa il conving sa tina dieta. sper sa inteleaga.

| KodrutZ a răspuns (pentru Mazarro):

Sintem ce mincam. Uite, daca ai cu ce/de unde sa imprumuti, fa rost de cartea asta - http://www.elefant.ro/......86969.html

| Mazarro explică (pentru KodrutZ):

Multumesc frumos!

| KodrutZ a răspuns (pentru Mazarro):

Cu placere si multa sanatate. Tot ce stim noi despre alimentatie e complet gresit, inclusiv si MAI ALES partea despre lactate. Sa cauti pe YT de exemplu despre cancer si proteine/alimentatie, sint doctori din SUA si chiar si de la noi care au scapat oameni de cancer doar prin dieta.