| anonim_4396 a întrebat:

Salut, pe testiculul stang am un graunte ca un bob de mazare pe care daca il ating este tare. Ce credeti ca ar indica? Cancer testicular?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Reghqen a răspuns:

Riscul să faci cancer testicular este mai mare la oamenii mai în vârstă de 50-60 de ani, atunci când activitatea sexuală se diminuează, testiculele continuă să producă spermatozoizi ș aceștia mor (de obicei după 2-3 zile de la producere) iar din cauza că bărbatul nu mai face sex (nu mai are erecție ) spermatozoizii morți crează în timp boala asta, cancerul testicular.
La tineri boala asta apare atunci când, după o perioada de 2-3 ani cam așa de facut sex/sau cealaltă varianță făcută de tine aproape zilnic sau la 2 zile, apare o perioada în care aceștia nu mai fac timp de 3-4 săptămâni, dar sunt slabe sanse, stai liniștit, poate fi și un neg sau o aloniță, dar pentru a fi sigur mai bine mergi la ginecolog și acesta te va lămuri și îți va da un tratament, dacă va fi cazul.
Cancerul testicular se poate combate cu o operație chirurgicală prin care, cel mai probabil îți va fi extirpat un testicol.

| BuGsstormbunny a răspuns (pentru Reghqen):

Varsta mea este de 16 ani!

| Reghqen a răspuns (pentru BuGsstormbunny):

Atunci n-ai de ce să te sperii, o fi un neg sau o alonită!
Mergi la doctor sau la un ginecolog să te viziteze să fii mai sigur.

| Dumitruionutz3 a răspuns (pentru BuGsstormbunny):

Salut! Până la urma ce problema ai avut cu testiculul? Te rog frumos sa îmi răspunzi și eu am 16 ani și am aceeași problema.

| BuGsstormbunny a răspuns (pentru Dumitruionutz3):

Mie mi s-a retras singur nu după mult timp. Mai bine mergi la medic ca sa știi exact.

| LucianCosmin17 a răspuns (pentru BuGsstormbunny):

Cum s-a retras la tine? Putem discuta in privat?

| Laurentiu3673 a răspuns (pentru BuGsstormbunny):

Unde era umflatura la tine?