| Erin28 a întrebat:

Salut!
Pe voi vă sperie variola maimuței? Pe mine mă îngrozește, mai ales că eu nu am avut niciodată varicela, variola, vărsat de vânt, bubat, nimic, niciodată. Și am deja 19 ani. La adult am înțeles că se manifesta mai agresiv decât la copii. Ce-i drept, m-am vaccinat și nu am avut nici măcar când erau în clasa mea elevi infectați.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| RxTx a răspuns:

Pe mine mă sperie maimuțele ce au umplut lumea

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Daca te-ai vaccinat, n-ar trebui sa te temi.

Totusi, fii cu bagare de seama ca anticorpii isi pierd din eficacitate in 5-10 ani, motiv pentru care ar fi indicat sa te vaccinezi din nou.

| Erin28 explică (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Vreau să mă vaccinez, însă, ținând cont că am 19 ani și am terminat liceul, până la toamnă, când merg la facultate, nu mai am asigurate medicala. Am vrut să cumpăr vaccinul, Cu prescripție de la medicul de familie, ieri am fost, însă nu e disponibil acest vaccin la nicio farmacie. Nicăieri.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu m-a speriat deloc covid, variola primatei nici atat. Mai mult primatele neanderthaliene ma sperie, au o prostie imposibil de vindecat, si se pare ca Dumnezeu ii iubeste ca sunt tot mai multi, parca ar fi o ambuscada de prosti si idioti.
Eu am invatat o lectie in aceasta viata, ca de ceea ce ma tem nu pot scapa, pot fugi dar nu ma pot ascunde, frica este un gand foarte negativ si are o influenta foarte proasta asupra vietii si a modului de a ne percepe pe noi si a percepe tot ce este nou si necunoscut. Frica atrage numai lucruri negative si rele, si de obicei se concretizeaza chiar in licrul respectiv de care ne temem, fugim, si il tot evitam.
Trebuie sa fi atent cu cine te saruti si cu cine intretii raporturi sexuale, si nu ma refer doar la tipul asta de variola ci la toate bolile cu transmitere sexuale.