| Ancagabriela23 a întrebat:

Buna TPU, inima este un organ care doare? De 4 zile simt o mica durere in zona inimi care se manifesta si în spate,am fost la medic mi-a facut ECG ceva de genu si radiografie la plamani si a zis ca nu am nimic, bănuiesc că ar fi un junghi intercostal, cu ce aș putea linisti durerea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| AnemonaP a răspuns:

Buna. Si eu am fost pentru aceasta problema la doctor. Inima nu doare. Poate sa te doara pe langa. Cel mai probabil este junghi intercostal, insa, tot pe recomandarea medicului ar trebui sa mergi, sa nu iei pastile de capul tau sau la recomandarea unor oameni de pe TPU. De luat ar fi analgezice, antiinflamatoare nonsteroidiene (Ibuprofen, Paracetamol, etc.), anticoagulante, anticonvulsive și aplicarea locală a pungilor cu gheață, a cremelor pe bază de Lidocaină sau Diclofenac, a plasturilor reumatici sau a unor unguente cu efect analgezic. Asta scrie pe internet, poti lua ceva temporar, sa te mai lase pana sa mergi la doctor, dar cel mai bine, totul se face cu prescriptie medicala happy Ai grija de tine.

| Ancagabriela23 explică (pentru AnemonaP):

Deocamdata iau paracetamol, masez zona dureroasa si beau ceaiuri si din câte văd durerea încetinește

| AnemonaP a răspuns (pentru Ancagabriela23):

E ok atunci. Cel mai bine, daca vor continua durerile, sa revii la medic.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu, inima nu doare doar ca durerea de coloana sau intercostala rezoneaza in jurul inimii dînd o senzatie falsa de durere a inimii, pentru a calma durerea care poate fi de la coloana sau durere intercostala junghi, trebuiesa i ei antiinflamator nurofen si masaj cu o crema antiinflamatoare cum ar fi: Sindolor Gel, sau puterea ursului aceea este foarte buna deoarece încinge bine zona masata favorizînd detensionarea muschilor spatelui si grabeste vindecarea, mai exista in farmacia tei, plasturi pentru toate tipurile de durere, le aplici pe zona dureroasa si stai cu acel plasture 24 de ore. Ce varsta ai Ancuța? Sanatate multa.

| Ancagabriela23 explică (pentru CristiDinBucuresti):

17 ????

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Ancagabriela23):

Multi inainte, sanatate multa.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cu masaj în zonă.

| Catrice a răspuns:

Ce sa vezi, doare și pieleahee hee

| Nirvanaaa a răspuns:

Un antiinflamator. Da, e junghi intercostal.

| newaccountbye a răspuns:

Pai dacă ai sub 20 de ani te poate durea din cauza ca, crești. Sau mai exista și alte cauze, oboseala, stresul, tensiunea etc