| blurixe a întrebat:

Azi dimineata a inceput sa ma doara spatele in partea dreapta sus pe langa plaman. Era o durere suportabila pe care nu o bagam in seama si care nu imi creea nicio problema. Acum am ajuns acasa si la unele miscari si de fiecare data cand respir adancam un junghi in zona aceea. Azi am alergat mult prin ploaie si m-am udat, m-am facut fleasca. O fi din cauza asta? Am racit sau e ceva mai grav? Durerea incepe sa devina enervanta. straight face

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Raniia a răspuns:

Ar putea fi o nevralgie intercostală-inflamatia unui nerv, in cazul tău un nerv intercostal, între două coaste succesive. Durerea poate fi puternică care merge pe traseul nervului.Pentru calmarea dureri poti folosi un antiinflamator-oral, unguent sau supozitor (Ketonal Gel, Ketonal forte(nu retard). Dacă ai ulcer gastic folosesti supozitor.Multă căldură locală.