| Lilianaar a întrebat:

Am o masea cariata si ma doare ingrozitor de tare, inclusiv urechea. De cateva zile 2 zile iau nurofen si ampicilina, la 6 ore, durerile persista, chiar daca constant. Mi-e tare teama sa merg la dentist, mama zicea ca s-ar putea sa am puroi. Imi fac curaj si merg maine dimineata. Ce poate sa-mi faca? Sa imi curete si omoare nervul? Doare tare? Cam cat ar costa?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

DEPINDE de cauza acestei dureri!
Cel mai probabil, ai o carie şi îţi este afectat nervul acelui dinte...

TREBUIE să mergi cât mai curând la stomatolog pentru ca să vadă despre ce este vorba!

Până atunci, pentru a atenua temporar aceste dureri, poţi să foloseşti ( cu respectarea Prospectului ) unul dintre următoarele medicamente : Ketorol/Ketonal, Algocalmin/Algozon, Nurofen ( simplu sau forte ), Ibuprofen 400/Markofen, Ibuprofen 600 ( dacă durerile sunt foarte puternice ), etc.

Posibil să fie vorba de o infecţie, dar NU neapărat.

Am impresia că Ampicilina NU ţi-a fost prescrisă de medic :(

De obicei, acum NU se mai prescrie Ampicilină ( în cazul abcesului dentar ).
Înainte ( acum câţiva ani ) se recomanda Ampicilină Forte ( de 500 mg ) sau Oxacilină...

Acum se prescriu antibiotice mai "moderne"/noi - gen Ospen, Doxiciclină, Klabax...

Oricum, TREBUIA să mergi la stomatolog ca să-ţi facă şi un drenaj ( să aibă pe unde se scurge puroiul ).

Apoi, după ce infecţia va fi eradicată, va trebui să mergi iar la stomatolog ca să vadă în ce stare se află măseaua : dacă e posibil, o va curăţa/"raşcheta" ( va poliza caria ) şi o va plomba.
Dacă nu se poate salva, atunci o va extrage.

Preţul DIFERĂ în funcţie de cabinet/clinică şi de ce se va face...

Spre exemplu :
* plombă = 60-120 lei
* Tratament endo rotativ + obturatie clasic/ pluriradicular = 210 lei
* extracţie = 70 lei, etc.

Vezi diverse preţuri la linkul :
http://www.dentalstyle.ro/tarife-stomatologie.htm#

http://www.dentalwest.ro/m/lista-de-preturi/148/ro/

http://www.medimpex.ro/ro/preturi.html

Toate cele bune.

| OoBunnyoO a răspuns:

Fie caria ti-a ajuns pana la nerv si de aici ai durerea foarte mare, fie ai infectie la masea. O sa iti curete maseaua si o sa iti puna pansament la dinte, fie ca sa iti omoare nervul fie ca sa iti trateze infectia, depinde de ce ai. Cel mai bine ar fi sa ai pregatiti in jur de 100 ron, probabil o sa fie mai putin, dar preturile difera de la cabinet la cabinet.