| Andreizap a întrebat:

Salut,poate sa imi spuna cineva cum scap de o alunita/neg de acasa?
Deja stiu vechiile raspunsuri,du te la medic, dar vreau sa incerc niste remedii naturale
Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Cu otet de mare, tamponat de cateva ori pe zi. In 3 zile ai scapat de el. Sau cu Duofilm, de la farmacie, la fel de rapid.

| Violleta2022 a răspuns:

Alunitele nu se taie acasa, sub nici o forma, fiindca au sanse sa se transforme in cancer.
De aceea esti sfatuit sa nu atingi alunita.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Stiu ca uleiul de ricin era bun, daca se aplica in mod regulat, cu niste bicarbonat de sodiu in compozitie.

Dar stiu ca erau si metode prin inghetare cu diferite medicamente si substante, poti oricand sa mergi la farmacia de langa tine (nu la medic) si sa iei de acolo ce ai nevoie, la recomandarile farmacistilor.

Numai bine! ^_^

| Lioana a răspuns:

Oricat vei incerca cu remedii naturale, nu va functiona. Alunitele se încăpățânează sa rămână pe piele. Si mie mi-a fost groaza sa ma duc la dermatolog si am stat 20 de ani cu ele sperand la o rezolvare naturista. Dar n-au facut decat sa se înmulțească. Dupa ce am fost la un dermatolog mi-a parut rau ca nu m-am dus mai devreme. Am scapat de ele rapid si usor.

| ania a răspuns:

Dacă sun mici și detașabile, le poți tăia cu o lamă și apoi pui spirt. asa m=a sfătuit pe mine soția vărului meu din Ameriva care e asistenta acolo la dermatologie. a incercat mama mea si a fost ok.

| Andreizap explică (pentru ania):

Cam asa este a mea

| Andreizap explică (pentru ania):

Cam asa este si a mea

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Tinctura de Tuia. Sa o folosești dupa instrucțiunile de pe Prospect. Se găsește la magazinele naturiste si sub denumirea de "Alcoolatura de Tuia".

| Cksihja a răspuns:

Negul e o tumoare care poate deveni canceroasă în unele cazuri mai ales când se încearcă prostii pe el.
Deci ai două soluții ori te obișnuiești cu el ori strângi bani pentru medic.

| hacktek a răspuns:

Cu acid azotic, aplicat cu capatul unui bat de chibrit.
Pe vremuri exista un kit pentru acest scop, la Farmacii. Nu stiu daca se mai gaseste, dar era foarte eficient.