| adyurs a întrebat:

Salut, poate un dop de ceară sa cauzeze tiuituri in urechi si senzatie de ureche infundata? Fiindca am aceste simptome de cateva zile insa nu simt durere. Ce ar putea fi? Dau funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Tiuitul poate fi cauzat de la o inflamare al urechii interne, care poate fi cauzata la randul ei de un curent de aer, dop de ceara, infectie, actiune fizica (de exemplu de la o palma puternica) etc.

Intai incearca sa-ti speli urechile cu apa calduta tinuta 5-10 minute in ureche, dupa care sters atent cu coltul unui prosop moale (pana ce dispare ceata de pe prosop).
Daca problema a fost de la ceara, atunci auzul isi va reveni pana ziua urmatoare.

Daca problema nu se rezolva pana a doua zi, atunci trebuie mers la consult la medic ORL!
Neglijarea problemei poate dauna grav auzului si/sau simtului de echilibru!
Nu-i de joaca!

4 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Dop de ceară

| Zuzu1991 a răspuns:

Da, se poate, DAR
nu exista metoda babeasca de a scoate dopul, am avut si am incercat ORICE si nu a mers, dupa aia m-am dus la ORL si mi-a facut programare a doua zi, si a uitat sa notifice si asistenta care facea scoaterea de doape, si nu iti spun ca s-a dat de ceasul mortii sa obtina o confirmare ca numai doape am si nu altceva...
deci, mergi la ORL in loc de orice altceva, daca nu ai doape ci alta problema atunci poate sa fie GRAV daca incerci sa le scoti singur

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, poate fi de la acumulare de curunen (dop cerumen ) trebuie sa mergi la ORL și să îți faci spălături auriculare.

| Julia1188 a răspuns:

Da. Sigur ai un dop. Mergi la medic pentru a-l scoate.