| Alexb89 a întrebat:

Salut Prieteni! Am o întrebare tot am dureri de burta de vreo 3, 4 luni poate fi ceva serios având in vedere ca am făcut analize și Colonoscopie virtuala și a ieșit bine, nu mai suport durerile astea și gândurile.toti doctori Find vreo 10 doctori spun ca nu am nimic doar colon iritabil, și când m-a doare burta fac și un spasm la Colonu sigmoidean.Va mulțumesc și numai bine va doresc! aaa am 27 de ani

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Ce inseamna "Colonoscopie virtuala"? E simulare pe calculator? big grin
Mergi la un alt medic internist, bun, cu experienta, sa te investigheze.

Dupa simptome, mi se pare ca nu mananci regulat, doar ce- si cand apuci. Astfel stomacul produce mult acid gastric, care nu se consuma si-ti irita stomacul si intestinele. Rezultatul poate fi un spasm necontrolat, dar poate duce si la ulcer gastric (care e cam dureros).
Eu am trecut prin asemenea perioada, chiar un pic mai tanar ca tine si era sa fac o perforare de ulcer. In ultimul moment mi-am schimbat modul de alimentatie si am reusit sa scap fara operatie.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Din moment ce doctorii au zis ca nu ai nimic inseamnă ca asa este, renunță la picant ardei iute, ca astea distrug colonul, evită constipatia ca a de aceea ai dureri, evită diareea ca fortezi mațul sa evacueze, e greu daca nu ti un regim.

| Alexb89 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Nu mănânc picant, diaree am de vreo săptămâna.cred ca tot Colonoscopia convențională rămâne cea mai buna

| untu a răspuns:

Încearcă sa bei o cana de ceai de menta sau de musetel, o cana de zeama de varza murata, o cana de bors acru crud cu zahar aceasta curata colonul! Ia doua-trei cubuleye de zahar imbibat cu gaz lampant (petrol) pentru a scăpa de toti parazitii de pe colon!

| AndreiWeisz a răspuns:

Pai inseamna ca ai colon iritabil, stii ce ai. Nu ti-au dat ceva care sa amelioreze durerile? O alta varianta ar mai fi poate un parazit intestinal?

| Alexb89 explică (pentru AndreiWeisz):

Mi-am făcut și pentru paraziți! Multumesc