| Alin15022000 a întrebat:

Salut prieteni,

De azi dimineata ma durea nasul ca si cum as fi fost înțepat într-un anumit loc cu un ac, era ca un cos, a iesit puroi, și tot ma durea, și acum s-a umflat foarte tare, deci nasul meu e roșu și umflat!

Este un cos? Ce este? Ce problema voi avea? Cum vindem? De la ce a apărut?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

E probabil un furuncul. Pune-ti comprese cu rivanol rece, tinut in frigider si nu il agresa

| Alin15022000 explică (pentru Brigaela):

Ce e un furuncul? Ce e rivanol?

| Brigaela a răspuns (pentru Alin15022000):

Furunculul este o colecție de puroi în jurul unui fir de păr.
Rivanolul este o soluție dezinfectantă pe care o poți cumpăra de la orice farmacie și care trebuie să se găsească obligatoriu în trusa de prim-ajutor a oricărei case, chiar și în cele mai sărace și mai amărâte.

| Alin15022000 explică (pentru Brigaela):

Multumesc foarte mult si apreciez ajutorul! Am citit si eu mai multe si chiar este un furnucul, dar eu l-am spart este o problemă? Din cate am inteles dupa ceva timp se va secreta iar puroi si la un moment dat va trebuii sa il dau afara acel puroi

| Brigaela a răspuns (pentru Alin15022000):

Nu este bine sa il agresezi. Pune rivanol rece pana se limiteaza foarte mult si abia apoi poti incerca sa il spargi, dar in conditii bune de igiena (adica unghii taiate foarte scurt si frecate bine cu o periuta speciala cu sapun minim doua minute. pielea de pe fata dezinfectata foarte atent cu rivanol, dinspre furuncul spre exterior, comprese sterile pentru indepartarea puroiului)

| Alin15022000 explică (pentru Brigaela):

Voi rămâne cu cicatrice? Semn?

| Brigaela a răspuns (pentru Alin15022000):

Daca nu il rupi aiurea, nu.

| Omis a răspuns:

Probabil este doar un cos mai maricel, si din moment ce ai strans de el ca sa iasa puroiul, e normal ca s-a umflat. Poti sa tamponezi locul inflamat cu spirt, pentru a dezinfecta.

| Alin15022000 explică (pentru Omis):

Eii, am avut coșuri și le-am mai spart dar nu s-a intamplat asa!

Nu stiu e ca un nod, și când îl strâng iese un lichid transparent ca apa da unsuros

| Omis a răspuns (pentru Alin15022000):

Atunci, probabil ca exista posibilitatea sa fie un furuncul. Te poti duce la farmacie si ii ceri farmacistei unguent Ichtiol 10% pentru furunculi. E un unguent negru si miroase mai ciudat, dar e foarte bun, scoate puroiul la suprafata, insa nu trebuie sa mai umbli tu si sa scobesti, ca mai rau faci. Te dai cu acel unguent si il lasi pana ce mai coace un pic.