| Sitrade a întrebat:

Salut! Pun si eu o intrebare generala. Stiu ca tine de mai multi factori, firma, lentile, rama ochelarilor, insa care ar fi pretul unor ochelari de vedere? Nu vreau nimic "fashion", sa fie simpli si atat. Din ce am inteles, la un ochi am -0.75 si la celalalt putin mai mult. Nu vad la distanta.
Ochelarii de vedere vin "standard" si cu protectia impotriva calculatorului/pc-ului/tv-ului?
Va multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Găsești undeva intre 10 lei (kaufland de ex) și 3-400 la orice magazin specializat

| Mirel4412 a răspuns:

In primul rand trebuie sa faci niste controale care te vor costa 100-200 lei maxim, unde medicul va stabili daca iti trebuie si ce tipuri de lentile iti trebuie.
Dupa iti alegi rama, care poate fi ieftina, dar nu te zgarci cu ea, investeste intr-o rama de 400-500 lei ca pe viitor sa nu stai sa schimbi la balamale si poate chiar rama cu totul.
Pe lentile, din experienta mea, poti sa iti pui mai multe filtre, "optiunile" astea fiind destul de scumpe, dar nu trebuie sa ti le pui pe toate, nu ai nevoie de ele, eu mi-am pus doar protectie pentru monitor si pentru soare (200-300 lei impreuna, fiind si cele mai ieftine).

| UserRo10 a răspuns:

Ramele normale costa in jur de 150-450 ron
La lentile sunt multe de spus. Lentilele din plastic ajung in jur de 350 ron. Unele din sticla 550ron. Daca vrei protectie pentru calculator si fotocromatici (heliomati) urci direct la 900-1200ron
Preturile sunt generale