| costimovrin a întrebat:

Salut, recent am aflat că am o boala care se numește prognatism mandibular. Am ocluzia inversa, închid cu mandibula peste maxilar atunci când mestec. Doctorul mi-a spus că trebuie să port aparat dentar și să sa îmi facă o operație în care îmi taie maxilarul și mi-l trage mai in fata. M-am uitat pe net și mi se pare horror, plus că există riscul să mă mutileze pe viață. Mă schimba la fața pe viață și poate sa fie și în râu. Problema e ca daca nu fac asta o să rămân fără dinți. Și nici implanturi nu voi putea face. Cunoaște cineva un manual de medicină sau o resursă unde pot studia amănunțit acest fel de operație și ce riscuri presupune? As vrea sa am o perspectivă completa asupra procedurii.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Denisaregina a răspuns:

Buna. Depinde cat de avansata este boala. Cunosc si eu persoane care au avut aceiasi problema ca tine, insa nu au avut nevoie de o operatie, doar de un aparat dentar. In schimb daca doctorul spune ca exista riscul sa ramai fara dinti daca nu faci operatia (ceea ce mi se pare putin exagerat), dar tu nu vrei sa o faci, atunci posibil sa exista posibilitatea ca sa iti indrepte dinti fara operatie. Desigur nu in totalitate, insa atat de mult incat sa scapi de cele mai mari riscuri. Iar de operatie, nu stiu pentru ca nu ma aflu in domeniu, insa daca nu exista alta rezolvare, cauta un dentist bun care are experienta, ca sa te simti mai in siguranta. Totusi cred ca riscul de a te mutila pe viata este unul mic.