| Andrei_Andy_1997_aIgM a întrebat:

Recent am aflat că am "sold drept în resort cu tendinita "! Totul a inceput din vara cand jucam fotbal cu băieții! Am șutat cu forța și mi-a pocnit piciorul drept la încheietura destul de tare și mă durea foarte tare! Între timp mi-a trecut durerea! Acum o luna eram la școală și aveam educație fizică și jucam fotbal! S-a întâmplat exact la fel... Am fost la ortopedie și mi-au spus că e tendinita,nu e de operatie. In fine! Doctorul mi-a dat tratament să mă ung cu un antiinflamator "perozyn" și niște pastile pentru durere, și 3 luni fără sport sau alte eforturi! Problema este că a trecut aproape o luna și mă doare la fel de tare! Mi-e frică că nu voi mai putea suta din nou și nu voi mai putea practica ceea ce îmi place mai mult : să mă antrenez la sala pana la epuizare! Și eu care voiam să mă apuc și de mma in vara... Daca mă puteți ajuta, vă mulțumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Kyttynna a răspuns:

Buna Andrei,
Sa stii ca sanatatea este cea mai importanta, asa ca pune-o pe primul loc si sfatuieste-te cu medicul ortoped cu privire la activitatile pe care doresti sa le urmezi pe viitor. Posibil sa ai o perioada de repaus pentru vindecare, sau sa ai nevoie de alte proceduri medicale ce va presupune timp de recuperare. Asta doar medicul va stabili in functie de diagnostic si istoricul tau medical.

Am citit ca te antrenezi pana la epuizare. Vezi ca nu e deloc ok pentru inima. Incearca sa mai reduci putin din hiperactivitate, parerea mea.
Sanatate si sa auzim de bine!

1 răspuns: