| anonim_4396 a întrebat:

Recent am citit ca dormitul pe burta este nesanatos,
dar eu nu pot dormi decat in aceasta pozitie.Ce as putea face pentru a dormi pe spate?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
| BiuL a răspuns:

Nu-i adevarat, dormi cum iti place, mai ales ca in somn iti mai schimbi pozitia. eventual daca ai sani mari te dor daca dormi pe burta dar alta problema nu este.

| Lizzu a răspuns:

Simple prostii ..la fel ca toate articolele legate de sanatate si altele...
Se mir ce sa mai scrie ca sa umple paginile revistelor/ziarelor ....etc

Nu mai crede totul. Eu dorm nopti la rand in pozitia aceea si nu am patit nimic, nu am murit.
Dormi cum te simti tu mai bine, si atat.

| fuzzer a răspuns:

Inseamna ca ceea ce ai citit tu, a fost o simpla banalitate.Tu dormi cum simte creierul si cum crede el de cuviinta, nu exista asa ceva.Somnul este sanatos, indiferent in ce "pozitie".

| Iulian03 a răspuns:

Stai linistit/a nu este adevarat.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna!
Nu crede tot ce citesti!
Nu conteaza cum dormi, conteaza sa te simti tu bine.
Te pup!

| WeAreSmart a răspuns:

Cred ca ai vrut sa scrii ca dormitul pe burta nu este sanatos, nu este sanatos findca coloana nu sta intr-opozitie dreapta si se contracta discurile, astfel colana vertebrala nu se poate intinde si relaxa, daca vei dormi pe spate coloana va fi mai dreapta, si daca dormi pe spate ai grija sa nu stai pe partea stinga adica pe inima fiindca va trebui sa-ti tina masa musculara si va lucra mai greu (am vazut asta la televizor)
nu te chinui sa dormi pe spate, dormi cum ti-e mai comod, principalul ca coloana vertebrala sa fie dreapta

| WeAreSmart a răspuns (pentru WeAreSmart):

O scuze mi s-a parut ca ai scris ca e sanatos

| ReViNeMaScAtii a răspuns:

Nu este adevarat.

| Karlitta a răspuns:

Te legi de patlaughing.Nu.i adevarat mai.Toti dormim pe spate si n. avem nimic.

| NumelePublicExistaInBazaDaDate a răspuns:

Unde ai auzit tu asa ceva?

| Eugeniusu a răspuns:

Stai linistit, unde ai citit tu e gresit. Nu crede tot ce citesti.

| IMaster a răspuns:

Prietene poti sa dormi linistit nu ai ce sa patesti, somnul este sanatos nu conteaza pozitia in care dormi.
Sfat-Arunca chestia aia din care citesti!

| pisi03 a răspuns:

Stai asa pe spate si poatte o sa adormi asa gandindu-te la ceva mai dragut. poate o sa mearga.sau sttai si in alttte pozittii