| AlxKrt1992 a întrebat:

Salut,

Recent am facut o analiza de sange si sunt ingrijorat de niste valori. Desi nu sunt incercuite, din ce m-am documentat pe internet ele ar trebui sa fie egale cu 0 sau extrem de mici.
Ma refer la Celule Imature Mari care la mine sunt 0.16, interval 0 - 0.20 si limfocite atipice care la mine sunt 0.06 tot 0 - 0.20. (nu mai am foaia cu analize dar cred ca erau valori absolute 10*3uL)

Ce cauta acele celule anormale in sange? Am leucemie?

(tin sa mentionez ca am facut o injectie cu diprophos cu 2 saptamani inainte de analiza si pana cu o zi inainte de analize eram pe medicamentatie de piracetam, stugeron, tiolin si cavincton) sa fi influentat cumva medicamentele analizele?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Rezultatele acestea ți le interpretează medicul specialist.

| Antopuff a răspuns:

Da pot influenta medicamentele analizele. Dar atat timp cat au iesit in limitele normale nu este nimic. Ca sa ai leucemie trebuie leucocitele sa fie foarte marite. Nu mai crede tot ce citesti pe internet.

| AlxKrt1992 explică (pentru Antopuff):

Deci daca sunt in limita aceea e ok?

| Antopuff a răspuns (pentru AlxKrt1992):

Da, e ok. Atat timp cat nu au fost peste limite si nu ti-au iesit anormali ceilalti parametrii. Poate fi si de la tratamentul pe care l-ai urmat tu. Si nu e anormal sa ai celule imature in circulatie, asta inseamna ca organismul tau functioneaza normal si e capabil de aparare.