| Jus7t a întrebat:

Salut.

Recent am primit și eu perechea de ochelari de care mi s-a zis ca as avea nevoie doar ca e o mica problema, ma simt nașpa cu ei, mi-e greata și amețesc și am și o stare nașpa. I-am purtat 3 zile și tot aiurea ma simt cu ei.

Astea fiind zise, am fost în alta parte la un alt control și mi-a zis ca rețeta de ochelari e cu 0.5 diferita fata de cum a ieșit acolo și ca dacă ma obișnuiesc cu ei sa ii port și dacă nu sa ii schimb, totul simplu.

Însă întrebarea e asta (deși o sa ii schimb probabil) : e 0.5 o diferență notabilă sau as putea sa ma obișnuiesc cu ei în timp?

Nu ca nu o sa imi spună când merg la control, dar mai sunt câteva zile pana atunci și dacă știe cineva sa îmi spună dacă a avut vreo experienta de genul, în care ochelarii au fost prea puternici ori a durat mai mult acomodarea poate să o facă.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Durerile de cap se datorau total altei cauze, dar am suspectat eu că ar putea fi de la dioptrii. Valoarea nu crescuse și cu unele mai mari m-am simțit chiar rău, amețeală și stare de greață, ca și în cazul tău. Asta voiam să subliniez.

11 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

0,5 conteaza, nu e normal sa te obisnuiesti cu sau fara acel 0, 5, trebuie sa vezi bine, sa pui ce se potriveste cum trebuie.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Sunt prea tari pentru tine, nu are rost să te chinui cu ei, părerea mea. Asta dacă ești sigur că stările astea nu le ai din alte cauze. Mai ușori poate să-ți dea. Cu 0.25 / 0.5 mai puțin de exemplu, un prieten a primit așa pentru că lucra la PC și avea mereu ochii obosiți. Au zis că e posibil să nu îi poată calcula corect dioptria din cauza asta. Și eu am fost întrebată înainte de fiecare consult dacă am dormit bine, dacă sunt obosită etc. Mai tari îți forțează ochii degeaba. Eu am avut ochelari greșiți când eram mică, mi-au crescut enorm dipotriile în câteva luni. După ce i-am schimba, au stagnat pentru o perioadă lungă. Mi-am schimbat de vreo 3 ori ochelarii în ultimii 5 ani și nu am simțit niciodată greață, amețeli sau orice altceva. Dacă e prima dată când porți ochelari, s-ar putea să fie normal... o săptămână, să zicem, dar mai mult eu în locul tău nu aș sta așa.

| Jus7t explică (pentru supadeceapa):

"Și eu am fost întrebată înainte de fiecare consult dacă am dormit bine" wtf, exact la asta m-am gândit și eu straight face am zis ca ar fi trebuit sa ma întrebe, eu vedeam mai în ceață decât de obicei și chiar nu am avut nicio idee ca se poate calcula greșit, adică știu ca e logic ( după ce am aflat laughing ) dar nu m-am gândit pe moment.
Nu m-a întrebat nimic oricum.
Am fost la un alt control și într-adevăr, a zis ca sunt puțin cam tari și o sa îmi forțeze un pic ochii și o sa ii obosească ( tot un pic cică, dacă măcar mi-a zis ca e subiectiva treaba si dacă nu ma simt bine sa ii schimb).
Am fost azi si mi-a găsit o diferență destul de mare, au făcut comandă de alți ochelari și mi-au zis alea ca e prima data când i se întâmplă doctoriței, sa ma simt special? laughing
Și nu, nu e prima oara când port ochelari, de asta ma gândeam ca nu prea e normal sa ma simt asa deși am făcut o pauza din a purta ochelari, primele doua dați nu am avut absolut nimic, nici greata nici nimic, numai ăștia au făcut probleme.
Deci și tu esti ochelarista laughing it s good.
Ii porți permanent?
Mersi de răspuns btw.

| supadeceapa a răspuns (pentru Jus7t):

Ioi, câte belele laughing))). Ai emoționat gagicile, csf. Ori le-ai distras atenția de la treabă, ori au zis că vor să te mai plimbi puțin pe la ele love struck

Daaa, nici nu mai țin minte de câți ani port ochelari. Când scriam răspunul ăla mă gândeam intens dacă am avut grețuri sau ceva când am purtat prima dată, dar e prea îndepărtată amintirea aia laughing 404 error.

Ar trebui să-i port permanent, dar vreau să mi-i schimb iar că nu-i mai suport. Și eu sunt în pauză acum, nu i-am mai purtat în ultima vreme, cu toate că simt că mi-au crescut iar că de obicei nu vedeam la distanță, nu distingeam fețe, confundam bolovanii cu pisicile și așa mai departe, dar acum sunt gata oricând să iau un stâlp în brațe dacă nu sunt atentă.
Așa că mai bine nu-ți forțezi ochii să nu ajungi supă de liliac ca mine.

Pentru puțin :* sper să-ți fie buni și să nu te mai chinuie vulpițele alea.

| Jus7t explică (pentru supadeceapa):

laughing) asa e si la mine, vad în ceață de la o anumita distanta dar încă ma pot feri de stâlpi, am zis ca e suficient.
Simțeam o presiune în zona frunții și mi-au zis ca de la ochi, da nu acum nu știu ca nu am purtat ochelarii sa vad dacă e de la ei laughing trebuie sa ma sune când vin lentilele, etc.
De ce nu porți ochelarii? Hai, la control cu tine waiting

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu nu am avut mari probleme de acomodare, dar mi-au calculat bine dioptria. După 3 ani, mi s-a întâmplat să merg la un control, dar nu unul de rutină, motivând cu niște dureri de cap. M-am gândit că mi-au crescut dioptriile și de asta m-a apucat. Mi-au dat să port în sală dioptrii mai mari cu 0.25 sau 0.5, nu-mi amintesc. De văzut, am văzut perfect, dar nu m-am simțit deloc bine și am rămas la ochelarii mei. Contează, deci, diferența asta de 0.5.

| Jus7t explică (pentru anonim_4396):

Dar durerile de cap erau de la altceva dacă ai păstrat ochelarii vechi, nu?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Jus7t):

Durerile de cap se datorau total altei cauze, dar am suspectat eu că ar putea fi de la dioptrii. Valoarea nu crescuse și cu unele mai mari m-am simțit chiar rău, amețeală și stare de greață, ca și în cazul tău. Asta voiam să subliniez.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din moment ce ți-e greata e o diferență notabilă

| eckblume a răspuns:

Te simti mai bine acum? Ochelarii noi la inceput provoaca ameteala, durere de cap, disconfort dar nu mai mult de o zi (din experienta personala). Daca dureaza mai mult inseamna ca nu sunt bune lentilele. Poate dioptriile sunt mai mari decat ar trebui. In acest caz trebuie mers neaparat sa fie schimbati.

| Jus7t explică (pentru eckblume):

Welcome back, drăgălașo.
Un pic, am fost la vreo 3 doctori și au zis c sunt ok dar mai simt uneori prin cap niște chestiilaughing ca și cum s ar suprasolicita niște circuite, e o senzație ciudată, nu știu cum sa o descriu, poate o sa fie mai bine, idk.

| eckblume a răspuns (pentru Jus7t):

Vaai, multumesc big grin
Port de peste 15 ani ochelari. Mai apar dureri de cap atunci cand am ochelarii. Cand stau mai mult de 8 ore cu ochii in calculator e jale, dar iau antinevralgic si trece. Daca iti soliciti mult vederea, ai multe atributii la job, nu dormi suficient se aduna si de asta mai apar durerile ori senzatia de disconfort. Sa mai treaca un timp, mai dau rateuri oftalmologii. Intr-un an am fost intr-o saptamana la 4 oftalmologi si toti mi-au aratat rezultate diferite laughing