| Petrescu_Florian_1997 a întrebat:

Salut.
Recent, am realizat ca am unele dureri mici, mai mult enervante in zona inimii, mai exact langa ea.
Vreau sa mentionez ca am 17 ani si nu am mai avut experiente de genul acesta.Nu ma doare cand fac miscare sau alte activitati, pur si simplu' ma doare cand stau degeaba si respir. Nu ma doare mana, spatele, gatul. Am fost racit acum o saptamana destul de nasol. Ce credeti ca as putea avea? Vreau sa mentionez inca odata ca nu ma doare mereu, pur si simplu cand stau degeaba. Nu am varsaturi, nu sunt ametit, nu ma doare capul, nu am nimic, doar un mic discomfort in zona inimii, nu este ca o intepatura, mai mult ca o apasare micuta.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| CuriousStuff a răspuns:

Nu e inima ce te doare pe tine, sunt coastele, nervii intercostali sau in cel mai rau caz plamanii daca ai avut o raceala puternica si nu ai tratat-o bine. Daca te supara poti sa mergi la pneumolog sa iti faca o radiografie sa vada ce e acolo.

| Petrescu_Florian_1997 explică (pentru CuriousStuff):

Crezi ca e ceva grav, sau se poate trata o problema ca a mea?

| CuriousStuff a răspuns (pentru Petrescu_Florian_1997):

In cele mai multe cazuri nu e nimic grav, dureri de genul asta apar si din cauza cresterii, si din cauza ca stai in diferite pozitii "junghiuri" din acelea intercostale toti mai avem, fara a fi nicio problema serioasa.
Dar daca sunt foarte dese si te supara ar trebui sa mergi la medic, sa fii sigur ca nu e altceva. Si daca ar fi ceva la plamani, se poate trata fara mari probleme.

| Petrescu_Florian_1997 explică (pentru CuriousStuff):

Multumesc, toate cele bune.

| CuriousStuff a răspuns (pentru Petrescu_Florian_1997):

Asemenea.
Sanatate.