| Iulius95 a întrebat:

Salut. Recent m-am angajat si am nimerit pe un post unde stau mai cocoșat, de atunci am dureri enorme de coloana, mai exact la mijloc, simt ca nu pot să-mi îndrept spatele si parca si acasă stau cocoșat acum, dacă incerc sa ma îndrept ma doare foarte tare coloana si simt ca nu am aer. Ma mai doare si jos in zona lombara mai ales când stau in pat pe spate si incerc sa ma ridic rămân blocat de coloana si am dureri foarte mari, am dat cu tot felul de creme pentru dureri de spate si folosesc si plasturi cu ardei iute dar nu ma ajuta deloc. Ce pot face? Simt ca cedez pe zi ce trece iar locul de munca nu pot sa-l schimb momentan pentru ca am nevoie de el si in zona mea găsesc greu un loc de munca. E posibil să-mi fie deplasata coloana?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| AnemonaP a răspuns:

Buna. Singura și cea mai buna persoana căreia sa ii ceri ajutorul este medicul. După o consultație, îți va da exact ceea ce ai nevoie. Pentru a nu mai sta atât de cocoșat, poți încerca un suport corector spate.

| Violleta2022 a răspuns:

Poti invata sa-ti tii spatele drept, fiindca nu munca te forteaza sa-ti indoi spatele, ci obiceul prost si confortabil de pana acum.
Dar fiecare invat are si dezvat, mai ales cand te doare!
Pentru atat lucru nu schimbi locul de munca, doar inveti sa-ti tii spatele drept si sa te ridici la fiecare 2 ore ca sa faci miscare.
Seara si dimineata este indicat de altfels a faci miscari ale coloanei, ca-i amortita rau, probabil nefolosita de multi ani.

| Violleta2022 a răspuns:

De fapt, nu munca este cea care iti provoaca durerile de spate, ca alea le aveai de multa vreme, dar acum ai gasit un lucru de care sa te agati, ca sa fugi de munca.
Dupa cum vad intr-o postare de-a ta anterioara, te pangeai deja de dureri de spate din cauza statului degeaba si a greutatii acumulate, nicicum de la cateva saptamani de munca, facute recent.

Uite aici, daca ai uitat ce ai declarat acum (aproape) 2 luni:

"în 27 Octombrie | Iulius95 a întrebat:
De câteva săptămâni am o stare continuu de oboseala, sunt obosit non stop, ma dor mușchii și sunt obosit deși nu fac vreun efort. Am pus în greutate destul de mult deși mănânc o data pe zi sau maxim de doua ori pentru ca nu am pofta de mâncare. Sunt nervos și parca depresiv, ma enervez și ma supăr din orice. Ma doare capul cam aproape în fiecare zi si sunt stresat și agitat..."

https://www.tpu.ro/......si-nu-fac/

| Iulius95 explică (pentru Violleta2022):

Nu am stat degeaba niciodată, am spus doar ca nu am făcut vreun efort foarte mare si nici in momentul de fata nu fac, doar postul pe care sunt la munca necesita sa stau aplecat si in 8 ore nu am timp mai deloc sa ma îndrept, decât la pauza. Cat despre postarea mea, am fost la medic si este problema pe baza nervoasa si hormonala, iau tratament, sunt mult mai bine acum, am inceput sa scad in greutate iar acum fac multă mișcare acasă, activități etc. Dureri de spate aveam si in trecut, doar ca de 2 3 săptămâni s-a agravat si am dureri uneori insuportabile. Oricum mersi pentru sfat si multă sănătate îți doresc

| Flavianadx a răspuns:

Ai nimerit pe un post care iti cere sa stai cocosat? laughing A fost tragere la sorti?
Mergi si tu la un ortoped si intreaba-l ce ai. Iti da ala alifie, pastile, masaj si gimnastica.