| Anonym270827 a întrebat:

Salut/buna TPU, ma confrunt cu o durere de spate, mai ales când ma aplec și stau aplecat după ce ma ridic ma doare și câteodată zici ca mi s-a blocat coloana, mai bine zis in spate dar jos undeva in zona lombara și acum recent a fost prima data când m-am angajat și am și ridicat greutăți și simteam durere după o zi, doua de atunci de când am carat acele greutăți. A început doar in timpul mersului sa îmi pornească jos la spate ceva sau de parca îmi trosnește când merg și ma doare dar nu mereu. Sincer mi s-a mai întâmplat sa-mi mai trosneasca acolo asa dar nu atat de des și de fiecare data când merg. Atunci in ziua aia am avut și ceva dureri in tălpi și acum recent, adica astăzi și ieri am început sa am o durere de genunchi de parca mi-ar veni de acolo de la spate, habar nu am ce mi se intampla și imi este putin frica sa nu fie ceva grav. Dacă știți ceva și puteți sa ma ajutați cu orice informații etc sa-mi explicați va rog frumos sa scrieți in comentarii fără răutate. O sa-mi fac si o programare la control dar pana atunci as vrea sa stiu ce am dacă puteți sa ma ajutați.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| newaccountbye a răspuns:

Este posibil ca durerea de spate și de genunchi să fie legate de ridicarea greutăților la locul de muncă. Este important să acorzi atenție poziției tale și tehnicilor corecte de ridicare pentru a evita accidentările și a reduce tensiunea asupra spatelui. De asemenea, este important să iei o pauză regulată și să faci exerciții de întindere pentru a reduce tensiunea asupra spatelui și a altor zone sau câteva masaje te-ar putea ajuta mult. Dacă durerea persistă sau se agravează, este important să consulți un medic sau un terapeut fizic pentru a evalua cauza și a primi tratamentul adecvat.

| Anonym270827 explică (pentru newaccountbye):

Asta cred și eu ca am ridicat ceva greu la locul de munca după care m-a durut vreo 10 minute asa mai rau și m-a lăsat iar următoarele zile asa doar când merg aud ca și cum îmi trosnește bine asta mai de mult o aveam da rar mi se întâmpla sa aud sau sa simt acum parca de cand cu ridicatu asta se aude mai des nu ma doare dacă nu fac efort mare sa ridic ceva greu doar senzația de trosnire/pocnire in zona LOMBARA

| ponturi a răspuns:

Inotul, statul atrnat pe bara, un exercitiu in care stai pe spate apoi adici henuchii la piept, te tii cu mainile de genunchi si te balansezi de obicei ajuta pentru durerile de spate. Iti amortesc picioarele?

| Anonym270827 explică (pentru ponturi):

Depinde îmi amorțesc dar depinde de pozitie cum stau etc și atunci de ce îmi pocnește/trosnește când merg? De parca s ar deplasa putin habar nu am cum sa explic senzația nu e dureroasa chiar nu am dureri asa de spate fără sa fac nmc doar asta ma sperie