| Bull4ever a întrebat:

Salut, recent m-am ars la mana foarte tare, pielea s-a exfoliat a ramas inca pe degetul de la mana, dar o parte am descoperit-o eu din graseala prin atigerea pieli de un colt de masa, in aceasta sectiune a ramas asa zica "carne vie", acuma vad ca se vindeca dar totusi deasupra s-a format un strat de piele ff subtire care e extrem rigid, ce as putea face ca sa treaca mai repede?
DAU FUNDA, CLAR!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am fost arsa tare la picior si am folosit spray oximed si cat de cat s-a regenetat insa trebuie sa fii atent sa protejezi zona de lovituri sau impuritati.nu acoperi, lasa pielea sa respire si da-te cu oximed spray. ofera o senzatie de racorire dar in acelasi timp reface tesutul cutanat.

| unprietenaproape a răspuns:

Te ajuta crema de galbenele si nu iti face rau. Nu poti merge la medicul tau de familie? Asta ca sa nu ramai cu semne. Eu m-am ars cu fierul de calcat si desi nu mi s-a dus pielea tot am ramas cu un semn

| only2k a răspuns:

Dă-te cu creme şi ai putea să încerci să pui şi pansament cu rivanol.

| Bull4ever explică:

Daca ma dau cu oximed, si crema de galbenele are ceva?

| vwave a răspuns:

Astepti sa se vindece n-ai ce face pana atunci puneti multe pansamente si dati cu tot felul de creme din astea... nu stiu cum sa zic. alt ceva n-ai ce face