| Bull4ever a întrebat:

Salut, am o problema, acum cateva zile m-am ars urat la unu din degetele mele la mana, pielea de pe degete s-a exfoliat, am deasupra degetului piele moarta destul de extinsa, de la jumatatea degetului in sus.
Stie careva se mai poate regenera pielea aceea rana se vindeca dupa cate observ, mi s-au format destul de multe basici de la aceea arsura.
Ma intreb daca o sa-mi ramana semne urate sau nu?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| AR1373 a răspuns:

Buna.

Am trecut si eu printr-o experienta dinasta si trei dintre degetele mele aratau oribil.

Am avut noroc ca mi s-a intamplat vara si n-a trebuit sa merg la scoala.

Parca inca mai simt usturimea....eu am stat cu mana in apa rece vreo ora, iar dupa mi-a pus tata ulei si nu ma mai lasat cu ele in apa.Cand mi le-a scos plangeam de durere dar dupa parca durerea a inceput sa o ia la fuga.

Cred mi s-a vindecat in doua saptamani...sau mai mult...era o rana destul de urata.

Mi-am luat pielea aia moarta de pe ele(nu stiu daca a fost un lucru chiar bun)si s-a facut ditamai buba de nu puteam indoi degetele.

Timpul a rezolvat totul si spre fericirea mea nu a ramas niciun semn.

Cred ca asa o sa fie si la tine.

Apropo nu m-am dat cu nici o crema sau nu stiu ce medicamente pe buba...totul a venit de la sine...

Bafta happy

| diannna38 a răspuns:

Eu cand vreau sa-mi treaca arsurile sparg basicile si rup pielea.O sa usture unpic

| Unicubeii a răspuns:

N-o sa ramana semne urate daca bagi degetul sau rana intr-un pahar cu albus de ou. De cat timp ai rana?
Daca a facut basici e infectata si mai bine ai turna niste apa oxigenata pe vata, legi pe rana apoi pui un plasture.
Dar daca nu vrei asta, da cu niste alcool medicinal dupa ce bagi degetul cateva minute in albus de ou.

| Bull4ever explică:

Am bagat degetele in albus de cand am avut rana, dar stiu ca atunci cand se fac basici dupa o arsura este sistem de aparare a corpului sistem naturall.

| Bull4ever explică:

Rana o am de cam vreo 4 zile, o am de destul de mult timp, sau format destul de multe basici pe toata zona arsa.
Inca nu le sparg pentru ca nu are rost le sparg dupa aceea imi ramane carne vie, poate peste cateva zile ajung si le sparg...
Dar o sa incerc sa dezinfectez zona cu apa oxigenata.

| Suditu_Florina_1994 a răspuns:

Cauta la farmacie Betadina. Se vor vindeca mai repede. E o solutie pe baza de iod, se foloseste in special pe operatii ca sa se cicatrizeze mai repede. Dupa poti da cu o crema pe baza de galbenele sau aloe.