| Moonlight15 a întrebat:

Salut, sa trec direct la subiect. Sufăr de hipocondrie, am trecut anul trecut printr-o perioada proasta, Si de atunci încep sa ma îngrijorez tot mai mult de sănătatea mea, am gânduri negre( nu de sinucidere,sa fie clar) laughing,dau bani pe tot felul de analize, de prostii si m-am saturat. Astăzi am vrut sa-mi fac analize la sânge,pentru a scoate din ecuatie,leucemia CHIAR dacă nu am niciun simptom evident. Ajung sa ma cert din nimicuri cu prietena mea,cu părintii,bunici si asa mai departe si pur si simplu sunt satul de situația asta și vreau sa iau atitudine. Cunoașteri vreun medic psiholog bun în Galati, si dacă da la ce pret? De cate sedinte este nevoie pentru a ma vindeca?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| CristianaMaria a răspuns:

Salut,si eu sunt exact ca si tine.Pana acum mi-am facut analize la toate organele corpului cred si din orice simptom as avea, o duc la extram in sensul ca ma gandesc la cele mai grave boli.Eu nu am incercat cu psihologi dar am inceput sa ma autocontrolez.Degeaba mergi la psihologi daca nu esti dispus tu sa incerci, sa iti impui sa nu te mai gandesti plus ca exista posibilitatea sa ajungi sa iei pastile care sa te tina sub control si chiar nu cred ca e ok...eu si daca am simptome si imi e rau, stau asa cu gandul ca trece si nu ma mai panichez daca chiar nu ajung intr o stare in care sa nu mai rezist.fa chestii care stii tu ca sunt bune pentru sanatate, incearca sa mananci sanatos, sa faci sport, sa eviti sucurile acidulate, sa te tratezi cam pentru orice ai avea cu chestii naturiste.eu te inteleg perfect, ai ca mine frica aia idioata de moarte, te sperie gandul ca o sa suferi, te ingrozeste gandul ca daca o sa faci vreo boala o sa fie cumplit sa stii ca o sa mori etc.asa sunt si eu dar eu caut rezolvarea si prin alte parti. uite, mie de exemplu imi este asa frica de moarte pentru ca nu stiu ce e dupa, pentru ca ma tem ca nu voi ajunge la Dumnezeu si incerc sa lucrez la mine, sa ma apropii de el pentru ca daca o sa duc o viata frumoasa, pe placul Lui si o sa ajung la el, nu o sa imi mai fie frica de nimic dar inca nu am certitudinea si asta imi da o frica.Probabil ca esti tanar, trebuie sa te gandesti ca la varste tinere nu prea poti face boli grave, rare cazuri, asa ca devin-o mai indiferent, ignora simptomele, trateaza chestiile marunte care se pot trata.Eu am migrene de la 7 ani, mi-am facut doua RMN-uri si mi-am dat seama dupa mai bine de 14 ani de zile ca de fapt nu e nimic grav, am mostenit niste migrene si asta e, ma adaptez cu ele.De la un timp, cum nu le mai dau importanta au si disparut, rareori cand ma mai doare capul.Eu zic sa te autocontrolezi, imi mai poti cere sfaturi daca vrei, poate te mai ajut cu anumite chestii pe care le-am trait si eu pentru ca si la mine a doua casa e spitalul si eu zic ca psihologul nu te ajuta cu nimic....numai bine iti doresc si sper ca incet incet sa iti revii!

| Moonlight15 explică (pentru CristianaMaria):

Mulțumesc mult pentru raspuns, o sa încerc sa ma controlez si sper sa trec cu bine peste. Te pup și iti mulțumesc pentru atenție.

| CristianaMaria a răspuns (pentru Moonlight15):

Cu drag! :*

7 răspunsuri:
| AutumnDay a răspuns:

Buna! Te-ai incercat sa incerci o psihoterapie? happy Poate vei descoperi in acest fel care e sursa gandurilor tale irationale. Ma bucur ca esti in faza de,, contemplare", ca iti dai seama ca ceva nu e in regula. Psihologul nu medic, nu e psihiatru, sa fie clar! E o deosebire clara intre cei doi. Cauta in orasul tau un psihoterapeut care te va ajuta in acest sens sa te descoperi mai bine.
Zi frumoasa sa ai!

| Moonlight15 explică (pentru AutumnDay):

Buna,nu am încercat... Am decis sa iau atitudine când am văzut ca situația degenereaza... Nu ma simt ok, ceilalti din jurul meu la fel, nu se simt și nu pot sa mai trăiesc asa. O sa încerc sa caut, multumesc de sfat. :*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Http://www.la-psiholog.ro/galati

| DomnulKat a răspuns:

Hei, acum ceva timp, mai exact 2 ani ti-am dat sfaturi in legatura cu masa musculara https://www.tpu.ro/......pt-totusi/ ce ai mai facut de atunci?

| Moonlight15 explică (pentru DomnulKat):

Salut,scuze,abia m-a vazut comentariul. A mers ok, din iunie anul viitor o sa incep o pregatire si colaborare cu Viorel Marasoiu, pentru ca doresc sa si concurez la Men's Physique. Tu cum mai esti?