| PinkKnife a întrebat:

Saptamana trecuta, mai exact marti am cazut si m-am julit la un picior.Se vindeca foarte greu si inca arata destul de urat si doare. Intrebarea mea este daca pot merge maine la bazinul de inot cu julitura asa in apa tratata cu clor. Adica sa nu se infecteze sau altceva...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Eduard a răspuns:

Nu cred ca are mai nimic. Apa cu clor? Nu am auzit decat cu sulf, dar in fine. Nu cred ca poate sa puna atata clor in apa incat sa te afecteze. Tratamentele de tipul acesta au rostul lor. Gandeste-te ca o rana deschisa e aproape la fel de sensibila ca ochii, deci in concluzie nu cred ca se va intampla nimic. Unii inghit apa in nestire la bazin si nu patesc nimic. etc etc

Distractie placuta!

| TaviSMURD a răspuns:

In nici un caz daca tii la sanatatea ta. In apa se gasesc multe bacerii si virusi. Trebuie ca 3 zile de la data lezarii(loviri) sa stai pansat dezinfectand si schimband bandajul la 6 ore (desinfecteaza cu spirt sau iod) eventual folseste si ceva coagulant local pentru a se forma primul strat dermal (coaja aceea groasa) dar evita apa in contact cu aceasta coaja se inmoaie si cade iar daca ai o rana deschisa poti avea mici hemoraigii. Baftawinking

| Veverita a răspuns:

Pai exista posibilitatea sa se cam infecteze.degeaba e clor in apa.ca nu sti ce alte bacterii mai sunt. daca nu e mare rana poti merge.sau daca s-a facut coaja da.

| Skyring a răspuns:

In mod normal nu cred ca se infecteaza pentru ca am intrat si eu asa in apa tratata cu clor. dar s-ar putea sa te doara tare, daca reusesti sa suporti durerea la inceput, atunci ar trebui sa fie ok. incearca sa pui un pansament si ceva etans pe deasupra, ceva banda medicala prin care nu trece apa. sunt de alea pentru sportivi care poarta la incheieturi, foarte bune.

| roxana_8587 a răspuns:

Nu e bine sa te duci la bazinul de inot cand esti lovita deoarece poate sa se infecteze mai rau