| slow0 a întrebat:

Se mai poate face ceva: am o masea cariata care s-a spart si mai e inca o mica parte din ea. Daca ma duc la dentist poate sa mi-o rezolve sau mi-o scoate? Vi s-a intamplat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| PogChamp a răspuns:

De scos oricum trebuie scoasa, ca o sa se infecteze si o sa aduca alte complicatii. Din cate am vazut se poate pune o masea de tip implant ca sa umple golul si sa-si pastreze dintii integritatea.

5 răspunsuri:
| PeFuga a răspuns:

Doar un medic stomatolog iti poate spune asta pe baza unei radiografii. Sunt cazuri in care poate fi salvat dintele si este preferabil ca medicul sa incerce sa faca acest lucru. Incearca sa te duci cat mai repede la dentist pentru ca amanarea te-a adus in stadiul asta iar daca amani si mai mult e posibil sa apara si alte complicatii pe care nu ti le doresti...

| iDarkonillSolo a răspuns:

Trebuie sa te duci la un dentist (unul bun nu ca almeu ca din cauza lui sunt in aceeasi situatie ca tine) si sa il roci sa iti scoata maseaua si iti inlocuieste maseaua cu una artificiala care e posibil sa aiba nervi daca dai mai multi bani da ia fara nervi ca va fi mai bine.

| cristiana2104 a răspuns (pentru iDarkonillSolo):

Esti total pe langa subiect. Ce scrii tu aici e SF. Maseaua nu poate fi inlocuita decat printr-un implant dentar... acela sub absolut nicio forma nu are cum sa aiba nervi happy

| iDarkonillSolo a răspuns (pentru cristiana2104):

E nu poate nu ai tu bani exista cu nervihappy

| cristiana2104 a răspuns (pentru iDarkonillSolo):

Arata-mi unde ai citit idioțenia asta!